Metrik uzaylarda çeşitli sabit nokta teoremleri
Several fixed point theorems in metric spaces
  1. Tez No: 34222
  2. Yazar: MUSTAFA TELCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmada, sabit nokta teorisinde son zamanlarda yapılan araştırmalara paralel olarak, yeni bir takım yöntem veya koşullar kullanarak, bazı genelleştirilmiş sabit nokta teoremleri verilmiştir. Birinci bölümde, sabit nokta üzerindeki çalışmalarda ne tür problemlerle karşılaşılabileceği vurgulanmış ve konunun matematikteki yeri tarihsel gelişimiyle birlikte özetlenmiştir. İkinci bölümde, Bhola and Sharma (1991) ve Nesic (1992) tarafından tanımlanan ve Fisher et al., (1993) ile Telci et al., (1994) tarafından genelleştirilen büzülme dönüşümlerinin bir genişlemesi elde edilerek, yörüngesel - tam ve tıkız metrik uzaylar üzerinde değişik sabit nokta teoremleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, Jungck (1988) tarafından tanımlanan bağdaşık dönüşüm cifleri incelenmiş ve bu tür dönüşümler için Jungck (1988) ve Sharma and Shu (1991)' nun teoremleri tam ve tıkız metrik uzaylar üzerinde genelleştirilmiştir. Dördüncü bölümde ise, ilk olarak genişleme tipindeki dönüşümler için değişik sabit nokta teoremleri verilmiş ve daha sonra genişleme tipindeki dönüşüm cifleri için bir takım kullanışlı sonuçlar elde edilmiş, ayrıca bu sonuçlar daha önce var olan sonuçlarla karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, generalized fixed point theorems have been investigated by using new methods and conditions. This work consists of four chapters. In the first chapter, we have pointed out the problems in this area and summarized the historical development of fixed point theory. In the second chapter of this work we extend the notion of contraction mappings, which have been defined by Bhola and Sharma (1991) and Nesic (1992) and generalized by Fisher et al., (1993) and Telci et al., and obtain various fixed point theorems for orbitally - complete spaces and compact metric spaces. The third chapter contains work on compatible pairs of mappings defined by Jungck (1988). We have also shown that, for such mappings, theorems by Jungck (1988) and Sharma and Sahu (1991) can be generalized to complete spaces and to compact metric spaces. In the final chapter of this work we have proved some fixed point theorems about expansive mappings and given useful results for expansive pairs of mappings. Furthermore new and old results have been compared.