Nesir yazılarına göre Necip Fazıl'ın düşünce dünyası
According to proses Necip Faziıl's idea
  1. Tez No: 342291
  2. Yazar: YASİN BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DUYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 494
Özet
Necip Fazıl, çeşitli dergi ve gazetelerde çok yönlü yazılar kaleme almıştır. Öyle ki daha bugüne kadar onun yazılarının tamamının bibliyografyası çıkarılabilmiş değildir. Bunda Necip Fazıl'ın çok velûd bir yazar olmasının yanı sıra birçok yerde yazmasının da etkisi vardır. Biz bu çalışmamızda Necip Fazıl'ın hem yazmış, hem de çıkarmış olduğu dergilerdeki nesir yazılarını merkeze aldık. Bunun yanında tamam-layıcı olması açısından kitaplarını da inceledik. Onun, edebî eserleriyle (şiir, tiyatro vs.) alakalı çeşitli çalışmalar yapıldığı için biz, göz ardı edilen düzyazılarını ve ma-kalelerini ele aldık.İlk önce Necip Fazıl'ın yazmış olduğu dergileri belirleyip, bu dergileri etraflı bir şekilde tarayarak, bu taramalar sonrasında topladığımız nesir yazılarını bir araya getirdik. Bir araya getirdiğimiz bu verileri, belli bir değerlendirmeye tâbî tuttuktan sonra tasnif, edip çeşitli başlıklara ayırdık. Daha sonra bu yazıları tahlil ettik.Araştırmanın ilk bölümünde genel olarak Necip Fazıl'ın hayatı üzerinde durduk. Onun, çocukluğu, öğrenim, çalışma, siyaset ve yayın hayatını anlattık. İkinci bölümde Necip Fazıl'ın yazılarının yayınlandığı ve kendisinin çıkarmış olduğu dergi-leri ele aldık. Üçüncü bölüm ise, onun nesir yazılarını merkeze alarak düşünce dün-yasını, ideolojisini, hayata bakışını ayrıntılı bir şekilde ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The focus of this research is proses of Necip Fazıl Kısakurek, who is a well-known poet and influential intellectual figure during the 40 years following the year of 1940. In contrary to hundreds of published articles in several topics, there is not a complete bibliography out-there yet. This is mostly originated from productive creativity of the author and variety of publications.In this thesis, the core component is articles those published on his periodical journals. Besides, his books are considered as a complimentary source. Since poems and plays of the author studied excessively, we have focused on prose texts.Initially, those periodic journals containing his articles were identified and scanned attentively. Then, Published articles are collected, classified and analyzed.In the first part of this research, mostly life events of the author examined. His childhood, education, work, politic and publishing life taken into account. Secondly, periodicals containing author?s articles and periodicals published by himself discussed. Lastly, taken the proses of author as center of the subject, his intellectual world, ideology and view of life evaluated in detail.