İlköğretim okul yöneticilerinin okul yönetiminde gösterdikleri liderlik davranışları
Leadership behaviours of primary school principals in school management
- Tez No: 342321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS REMZİ ZORALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, İzmir ili Buca ilçesinde görev yapan ilköğretim okul müdürlerinin gösterdikleri liderlik davranışlarının öğretmen algılarına göre neler olduğunun ve bu algıların bazı değişkenlere (cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, branş, mesleki kıdem, bulundukları okullardaki görev süreleri) göre incelenmesidir. Bu araştırmanın evrenini 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında İzmir ili Buca ilçesindeki ilköğretim okullarında görevli öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini oluşturmak üzere MEB?e bağlı İzmir ili Buca ilçesinde hizmet veren toplam 44 resmi ilköğretim okulu arasından tesadüfi örneklem yöntemiyle 10 okul seçilmiştir. Bu okullarda görevli öğretmenlerden 310 tanesine anket formu verilmiştir fakat anket sorularını cevaplamayı kabul eden toplam 240 öğretmen olmuştur . Dolayısıyla araştırmanın örneklemini 2011-2012 eğitim-öğretim yılında İzmir ili Buca ilçesinde görev yapan 240 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin müdürlerinin liderlik rollerine ilişkin algılarını belirleyebilmek amacıyla Bass-Avolio tarafından hazırlanan `Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği (MLQ)? kullanılmıştır. Bu çalışmada anket yolu ile elde edilen veriler, SPSS 16.0 programı kullanılarak analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışmada, sıklık analizi, güvenilirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t- testi ve tek yönlü ANOVA testi ile analizler gerçekleştirilmiş ve problemlere yanıt aranmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda verilmiştir 1. İlköğretim okulu öğretmenlerinin müdürlerinin liderlik rollerine ilişkin algılarında liderliğin Etkileşimci, Dönüşümcü ve Serbest Bırakıcı boyutlarında cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, branş, kıdem ve bulunduğu okuldaki görev süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (P>0,05). 2.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate perceptions of teachers working at the pirmary schools in Buca district of İzmir related to their principals? leadership roles in terms of some variables (gender, age, marital status, education status, branch, length of service, duration of service at their school). The population of the study consists of teachers working at primary schools in Buca district of İzmir in 2011-2012 academic year. The sample of the study included 10 schools which were randomly selected through 44 public primary schools serving in Buca district of İzmir. The questionnaire was administered to 310 teachers working in those but 240 of them accepted to answer the questions. Therefore, the sample of the study consisted of 240 teachers who were working in Buca district of Izmir in 2011-2012 academic year. In the study, `Multifactor Leadership Questionnaire? which was developed by Bass-Avolio was used to identify teachers? perceptions of their principals? leadership roles. Obtained findings through surveys were statistically analysed and evaluated by using SPSS 16.0 program. In this study analysis were carried out with frequency analysis, reliability analysis, descriptive statistics, independent sample t-test and ANOVA test and problems were tested. Following results were obtained from the study: 1. Primary school teachers? perceptions of their principals? leadership roles didn?t show significant difference in the Transactional, Transformational and Laissez-Faire sub dimensions of leadership according to gender, marital status, education status, branch, length of service, and duration of service at their school variables (P>0,05). 2.