Öykü temelli öğretim destekli 5E modelinin, 6. sınıf elektriğin iletimi ünitesinde öğrencilerin akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the story-based education supported 5E model on the academic success of students in the 6th grade electric transmission unit
  1. Tez No: 819987
  2. Yazar: ERKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6. sınıf 'Elektriğin İletimi' ünitesinin öykü temelli yaklaşım destekli 5E modeliyle öğretiminin, öğrenmeye, öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumuna etkisini incelemektir. Çalışmanın araştırma problemi:“6. sınıf fen ve teknoloji dersi 'Elektriğin İletimi' ünitesinde yapılandırmacı öykü temelli yaklaşım destekli 5E öğrenme modelinin, öğrencilerin akademik başarılarına derse karşı tutumuna etkisi var mıdır?”şeklindedir. Araştırmada nicel yaklaşımın yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 2022-2023 eğitim öğretim yılı Sakarya ili Erenler ilçesinde bulunan, iki ilköğretim okulunun 6. sınıfında öğrenim gören toplam 50 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 'Fen Bilimleri Dersi 6. Sınıf 7. Ünite Araştırma Testi' ve 'Fene Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada ön test ve son test uygulanan deney ve kontrol grupları bulunmaktadır. Deney grubuna 3 hafta süre ile öyküleştirilmiş destekli 5E modeline uygun ders planları uygulanırken; kontrol grubuna mevcut öğretim programına uygun ders planları uygulanmıştır. Öyküleştirilmiş destekli 5E modelinin öğrencilerin fen bilimleri dersindeki akademik başarısına etkisinin belirlenmesi için her iki gruba da ön test ve son test uygulanmıştır. Ayrıca 6. sınıf öğrencilerinin fen dersine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla öğrencilere tutum ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre deney grubundaki öğrencilerin akademik başarıları ve tutumları kontrol grubundaki öğrencilere göre anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of teaching the 6th grade 'Conduction of Electricity' unit with the story-based approach supported 5E model on learning, permanence of learning, academic achievement and attitude of students. The research problem of the study:“6. Does the 5E learning model supported by the constructivist story-based approach have an effect on the academic achievement of the students and their attitude towards the lesson in the 'Transmission of Electricity' unit of the 5th grade science and technology lesson? is in the form. The quasi-experimental research design of the quantitative approach was used in the research. The sample of the study consists of a total of 50 students studying in the 6th grade of two primary schools in Erenler district of Sakarya province in the 2022-2023 academic year. ”Science Class 6th Grade 7th Unit Research Test“ and ”Attitude towards Science Scale" were used as data collection tools. In the research, there are experimental and control groups that have pre-test and post-test. While the lesson plans in accordance with the narrative supported 5E model were applied to the experimental group for 3 weeks; Lesson plans suitable for the current curriculum were applied to the control group. In order to determine the effect of the narrative supported 5E model on the academic success of the students in the science course, pre-test and post-test were applied to both groups. In addition, an attitude scale was applied to the 6th grade students in order to determine their attitudes towards the science lesson. According to the data obtained, the academic achievement and attitudes of the students in the experimental group differed significantly compared to the students in the control group.