Cumhuriyet'den günümüze emprime baskı tarihi ve moda ile ilişkilendirilmesi
Date and fashion since Republic associated with screen printing
  1. Tez No: 342435
  2. Yazar: ZEYNEP DİLEK BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Varoluşundan itibaren insanoğlu devamlı gelişim ve değişim içinde olmuştur. İnsan yaşamında giysi, barınma ve yiyecek kadar temel bir ihtiyaçtır. İlkel dönemden günümüze kadar daima değişim ve gelişim içinde olan giysi, gelişen teknolojiyle farklı yöntem ve tekniklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Günümüzde insan giysilerinde artık farklı işlevsel özellikler aramaya başlamıştır. Tekstil tasarımcıları bu ihtiyaca cevap verebilmek için yapmış oldukları yeni tasarımlarında artık bazı bilimsel yöntemlere de başvurdukları görülmektedir.Bu bağlamda araştırmada; günümüz baskı sanatının gelişimi incelenmiştir. İnsanoğlunun tarih öncesi dönemlerde mağara duvarlarına veya vücutlarına v.b. ilkel tekniklerle yapmış oldukları resim, günümüz baskı sanatının ilk örneklerini oluşturmaktadır.Cumhuriyet'den günümüze, emprime baskı tarihi incelendiğinde; Dünyada yapılan yeni keşiflerin sonucuyla farklı kültürlere sahip toplumların birbirleriyle olan etkileşimiyle, bu sanat değişim göstermiş ve yeni tekniklerin uygulanması olanağı bulmuştur.
Özet (Çeviri)
Continuous development and change has been in existence since the human being. Human life, clothing, housing and food until the basic human need. In the primitive era to the present day is always the clothing change and development, advancing technology has led to the emergence of different methods and techniques. Today, human clothing, now began to look for a different functional properties. Textile designers are made to respond to this need, the new designs are now applied in some of the scientific method.In this context, research, analyzed the development of contemporary art prints. Prehistoric periods on cave walls or the bodies of human beings, etc. they are made of primitive painting techniques of today are the first examples of the art of printing.,,Republic to the present, on screen printing is examined, with the result of new discoveries in the world with different cultures and societies, the interaction with each other, this art has varied, and had an opportunity to implement new techniques.