Regresyon çözümlemesinde ayarlama (Kalibrasyon) problemlerinin incelenmesi
The Study of calibration problems in regression analysis
  1. Tez No: 34250
  2. Yazar: GAMZE ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ERAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, bağımsız değişkenin önceden saptandığı durum için, deney sonucu elde edilmiş uygulama verileri üzerinde kalibrasyon ve ters regresyon teknikleri incelenerek, bağımsız değişkenin iyi önkestirimini ve bu önkestirimin güven aralığını veren en iyi model denklemini bulmak amaçlandı. Birinci Bölüm 'de, konuya giriş yapıldı. ikinci Bölüm 'de, kalibrasyon kavramı, fiziksel ve istatistiksel kalibrasyon, mutlak ve karşılaştırmalı kalibrasyon, kalibrasyon modeli, kalibrasyonun klasik ve ters kestirimi, güven aralıkları, artıkların incelenmesi, çok değişkenli kalibrasyon, kalibrasyonda Bayes yaklaşımı ve diğer çalışmalar anlatıldı. Üçüncü Bölüm 'de, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının İl Kontrol Labratuvarında yaptığımız deneylerden elde edilen veriler üzerinde kalibrasyon ve ters regresyon teknikleri incelenerek verileri en iyi açıklayan modeller bulundu. Ayrıca güven aralıkları elde edildi ve artık incelemesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, for the case that independent variable is fixed, calibration and inverse regression techniques are studied on application data which it was obtained as experimental results, it is aimed to conclude the best model equality of prediction of the independent variable and the confidence interval of this prediction. In first part, it is entered to the thesis. In second part, calibration object, physical and statistical calibration, regression model, exact and comparison calibration, calibration model, classical and inverse prediction of calibration, confidence intervals, research on residuals, multivariate calibration, Bayesian approach on calibration and other works are explained. In third part, on the concluded data those are obtained from experiments done in city control laboratories of agricultural ministry, calibration and inverse regression technics are searched and the best models which explain the datas best are found. In addition, a search on confidence intervals and residuals are done.