Çevre eğitimi ve lise eğitim programlarındaki yeri
Environment education and it's place in high school educations programs
- Tez No: 34249
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada lise öğrencilerinin çevre konularına olan ilgileri, çevre ile ilgili bilgilerin Biyoloji ve Çevre ve İnsan derslerinde ne ölçüde ve rildiği araştırılmıştır. Liselerdeki çevre eğitiminin düzeyini belirlemek amacıyla bir anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket liselerdeki öğrencilere uygu lanmıştır. Bu yolla elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmeleri, lise öğrencilerinin çevre konuları hakkında yeterince bilgi almadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this study, the interest of high school students in environment subjects, and in what dimension the knowledges about environment are given in Biology, Environment and Human lessons, have been învestigatead. A questionnaire hass been prepared in order to determine the level of environment education in high schools. This questionsnaire has been applied to the high school students. The statistical estimations of the data abtained by this ways, have shown that high school students do not have enough knowledge about environment subjects.