Synthesis of new uracil and o-benzosulfimide based potentially bioactive heterocycles
Yeni uracil ve o-benzosülfimid esaslı potansiyel biyoaktif heterohalkaların sentezi
- Tez No: 342501
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DÜRÜST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmanın amacı çeşitli N-(5-metil-1,2,4-okzadiazolil) sabstitue o-benzosülfimid, N,N?-(5-metil-1,2,4-okzadiazolil) disubstitue uracil, N,N?-(5-metil-1,2,4-okzadiazolil) disabstitue 5-amino uracil ve N,N?-(5-metil-1,2,4-okzadiazolil)disubstitue benziliden pirimidindion sentezidir.Biyoaktif potansiyeli olabilecek çeşitli heterohalkalı bileşikleri oluşturmak için yıllardır 1,2,4, okzadiazol iskelet yapısında bileşikler kullanılmaktadır. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için öncelikle p-substitue benzonitrillerden kolay bir şekilde elde edilen p-substitue benzamidoksimlerden 5-klorometil 1,2,4 okzadiazol hazırladık. Literatür bilgimiz dahilinde, N-okzadiazolilmetil substitute O-benzosulfimid, N-okzadiazolilmetil substitue uracil, N-oksadiazolilmetil substitue 5-amino uracil ve N-okzadiazolilmetil substitue pirimidindionlar şimdiye kadar bildirilmemiştir. Tüm son ürünlerin yapıları IR, NMR (1H, 13C), LC-MS spektrumları ve fiziksel sabitler (erime noktası, Rf değerleri) ile aydınlatıldı. Bu yeni bileşiklerin hepsi okzadiazol gibi gruplar içerdiği için biyoaktiflikleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to synthesize a variety of N-(5-methyl-1,2,4-oxadiazolyl) substituted o-benzosulfimide, N,N?-(5-methyl-1,2,4-oxadiazolyl) disubstituted uracil, N,N?-(5-methyl-1,2,4-oxadiazolyl)disubstituted 5-amino uracil, and N,N?-(5-methyl-1,2,4-oxadiazolyl) disubstituted benzylidene pyrimidinedione. 1,2,4-Oxadiazole related scaffolds have been used for decades in composing a variety of heterocylic compounds with a remarkable potency of bioactivity. In order to perform this, firstly we have prepared, 5- chloromethyl 1,2,4-oxadiazoles from the p-substituted benzamidoximes, which were easily synthesized from the p-substituted benzonitriles. To our best knowledge of literature, N- oxadiazolylmethyl substituted O-benzosulfimide, N-oxadiazolylmethyl substituted uracil, N-oxadiazolylmethyl substituted 5-amino uracils, and N ?oxadiazolylmethyl substituted pyrimidines have not been reported so far. 5-Chloromethyl-1,2,4-oxadiazoles were reacted with the above mentioned benzosulfimide, uracil which have N-H, by using K2CO3 in DMF. These structures of all end products were elucidated by means of IR, NMR (1H, 13C), LC-MS spectra and physical data (melting points and Rf values). Since all of these novel compounds carry potent groups like oxadiazole, bioactivity assessment of these heterocyles are underway in due course.