Characterization of three partially conserved amino acid mutations in CBB3-type oxidase enzyme of rhodobacter capsulatus
Rhodobacter capsulatus ın CBB3-tipi sitokrom oksidaz enzimininde kısmi olarak korunmuş üç aminoasit mutasyonunun karakterizasyonu
  1. Tez No: 342506
  2. Yazar: GULGEZ GOKCE YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Demir-Bakır Oksijen (DBO) redüktazlar oksijeni suya indirgemekten ve ATP sentezi için kullanılacak olan elektrokimyasal farkı yaratmaktan sorumludurlar. cbb3-tipi oksidazlar, DBO ailesinin en farklı üyeleri olup, düşük oksijen konsantrasyonunda yüksek aktivite gösterme ve düşük proton pompalama özellikleri ile karakterize olurlar. Süper aile içerisinde yapılan sekans karşılaştırmaları ve korunmuş aminoasitler üzerine yapılan mutasyon çalışmaları cbb3-tipi oksidazların, süper ailenin diğer üyeleri ile bazı ortak özelliklere sahip olduğunu göstermiştir ancak bu enzimin çalışma mekanizması halen çok iyi bilinmemektedir. Bu çalışmada, oldukça çeşitlilik gösteren C-tipi oksijen redüktaz ailesinin çalışma mekanizmasını, yapısını ve çeşitliğini incelemek amacıyla, bu aileye özgü kısmi olarak korunmuş olan üç aminoasit, asparajin 265, tirozin 420 ve fenilalanin 480 yönlendirilmiş mutagenez yöntemi ile sırasıyla valin, fenilalanin ve alanin?e dönüştürülmüştür. Rhodobacter capsulatus?aaitcbb3-tipi oksidazmutantları enzim aktivitesi, yapısı ve proton pompalama sitokiyometri özelliği bakımından incelenerek karakterizasyonları yapılmıştır. N265 ve Y420 pozisyonundaki mutasyonların enzim aktivitesine ve yapısına etki ettiği, F480 mutasyonunun ise proton translokasyonu üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur. Araştırma sonuçları kısmi olarak korunmuş olan aminoasitlerinde cbb3- tipi oksidaz enzimi üzerinde yapı ve/veya fonksiyonel olarak önemli yere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Heme-Copper Oxygen reductases are responsible for catalyzing the reduction of oxygen to water and generate an electrochemical gradient, which is used for ATP synthesis. cbb3-type oxidases are the most distinct members of the HCOs which are characterized by high catalytic activity at low oxygen concentrations and reduced proton pumping. Analyses on genomic sequences for C-type oxygen reductase family and mutagenesis studies on conserved residues showed that each of these conserved residues has a critical role in structure and/or function of the enzyme. In this study, three partially conserved residues Aspargine 265, Tyrosine 420 and Phenylalanine 480, which are unique to C-type oxygen reductase family, were substituted to Valine, Phenylalanine and Alanine respectively by site directed mutagenesisfor the investigation ofthe diversity, mechanism and structure of this highly diverse family. Characterization of the mutants from Rhodobacter capsulatuswas done with respect to their effects on activity, assembly and proton pumping stoichiometry.Mutations at the position of N265 and Y420 showed that, they have critical role on the enzyme activity and assembly while F480 has role in function,proton translocation.Findings support the assumption that partially conserved residues may also have important role in the structure and/or function of thecbb3-type oxidases.