Eriyikten katkılı antibakteriyel polyester filament ipliklerin karakterizasyonu
Characterization of dope added antibacterial polyester filament yarns
- Tez No: 342507
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ULCAY, DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM ÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, gümüş katkılı antibakteriyel tozların iplik çekimi sırasında polyester filament ipliğe katılabilmesi için gerekli masterbatch çalışmaları yapılmıştır. Hazırlanan masterbatchlerin üretim prosesinde polyester eriyiğine katılarak değişik tür, kesit, ve özellikte polyester iplikler üretilmiştir. Çalışmalarda geliştirilmiş olan antibakteriyel katkılı masterbatchlerin ve ipliklerin karakterizasyon testleri yapılarak katkı malzemesinin polimere ve iplik yapısına kimyasal ve fiziksel etkileri araştırılmıştır. Masterbatch ve ipliklerin karakterizasyon testlerinde SEM, EDX, XRD, NANOSİZER, DSC, TGA cihazlarıyla çalışılmış; bunun yanında viskozite, kül, COOH, mukavemet, uzama, kaynama çekmesi gibi birçok test de farklı metodlarla gerçekleştirilmiştir. Antibakteriyel testler ASTM E 2149-10 standartına göre uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
In this work, preliminary studies to put composit material consisting nanosilver to masterbatch and polyester filament yarn spinning in various cross sections and fiber types were done. Afterwards characterization methods and other pyhsical and chemical analyses were applied to developed masterbatch and polyester yarn to study the effect of nanosilver composite on masterbatch and polyester yarn properties. Eventually bacteria tests were performed using ASTM 2149 test standart to develope nanosilver added polyester filament yarns. For characterization tests of masterbatch and polyester yarn, SEM, EDX, XRD, NANOSIZER, DSC, TGA methods were applied with other chemical (viscosity, ash, COOH etc) and pyhsical analyses (tenacity, elongation, shrinkage) with different test standarts and machines.