Seydisuyu Havzası yeraltı su kalitesinin ve kirlilik düzeyinin belirlenmesi
Determination of quality and pollution levels on groundwater in Seydisuyu Basin
  1. Tez No: 342571
  2. Yazar: ALPER UĞURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yeraltı suları, son yıllarda azalan temiz su kaynaklarına alternatif ve küresel ısınmanın da önemli sonuçlarından olan kuraklığın baş gösterdiği bölgelerde kullanımı artan, yüzey sularına oranla daha temiz kalabilen sulardır. Tatlı su kaynakları arasında buzul ve kar sularından sonraki en büyük hacimli kaynaklar yeraltı sularıdır. Bu kaynakların kalitesi içme suyu, kullanma suyu ve sulama suyu gibi farklı alanlarda kullanımlardan dolayı önem taşımaktadır. Ülkemizin önemli akarsu havzalarından Sakarya Havzası?nın alt havzalarından biri olan Seydisuyu Havzası, gerek doğal jeolojik yapısından dolayı gerekse beşeri faaliyetler ile kirlenmekte ve yeraltı suları kalitesi değişmektedir. Bu yüksek lisans tezi kapsamında, Seydisuyu havzası içerisinde yer alan 20 farklı sulama ve içme suyu kullanımlı kuyudan 2012 ? 2013 tarihlerinde mevsimsel numuneler alınmıştır. Alınan yeraltı suyu örneklerinde arsenik ve bor başta olmak üzere elementel parametreler ve bazı fizikokimyasal parametreler incelenmiş, istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve CBS araçları kullanılarak havza yeraltı suyu kirlilik haritaları ile düzeyleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Groundwater is alternative sources of clean water declining in recent years and the consequences of global warming which is important in increasing the use of surface waters in the regions of drought than the head waters remain clean. Among sources of fresh water ice and snow waters of the next largest volume of sources are groundwaters. The quality of drinking water sources such as potable water and irrigation water is important due to the usages in different areas. Our country's the major river basin is Sakarya Basin's sub-basins Seydisuyu Basin have polluted due to both the geological structure and human activities and it has varied groundwater's quality. Within the scope of master's thesis, Seydisuyu Basin is located within the well to use 20 different irrigation and drinking water samples were taken seasonally between 2012-2013 years. Groundwater samples are taken from elemantal arsenic and boron and some physico-chemical parameters were examined in particular, they were statistically evaluated and basin is shown with maps of groundwater pollution levels by using GIS tools.