Dört akslı bir ağır hizmet aracına ait fren sisteminin bilgisayar destekli tasarım ve analizi
Computer aided design and analysis of a four-axle heavy duty vehicle brake system
- Tez No: 566172
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET SEFA KURALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde Dünya nüfusunun artması, teknolojik gelişmelerin hızla ilerlemesi ve insanların hızlı seyahat etme talebinin artması nedeniyle havaalanlarının kullanımı ve gelişimi büyük bir hızla artmıştır. Bu gelişim ve büyüme neticesinde aynı oranda emniyet tedbirlerinin de arttırılması zorunlu hale gelmiştir. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) iniş ve kalkış yapabilen uçak tiplerine göre havaalanlarını çeşitli kategorilere ayırmış, bu kategoriler ışığında ise havaalanının bulundurması gereken yangın söndürme ve kurtarma donanımı veya taşıtının miktarını ve kapasitesini belirlemiştir. Belirtilen görevde çalışan taşıtlar ARFF (Aircraft Rescue and Fire Fighting) olarak isimlendirilmiştir. Bu çalışmada, dört akslı ve tüm akslarından tahrikli bir ARFF taşıtına ait fren sisteminin ilgili standartlar uyarınca gereklilikleri sağlayabilmesi için gereken tasarım ve boyutlandırma çalışması yapılmıştır. Taşıtın tekerleklerine teçhiz edilecek olan fren donanımın yanı sıra, motor freni ve sürekli yavaşlatıcı yapı elemanları için de hesaplama ve seçim yapılmıştır. Tüm bu seçimler ve hesaplamalar neticesinde taşıt üzerine konumlandırılan donanım standarttaki yönergeler uyarınca test edilmiştir. Test edilen donanımın tüm gereksinimleri her koşulda fazlasıyla sağladığı onaylanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the usage and development of airports has increased rapidly due to the increase in the world population, the rapid development of technological developments and the increasing demand of people to travel fast. As a result of this development and growth, it has become compulsory to increase safety measures at the same rate. The International Civil Aviation Organization (ICAO) divided airports into various categories according to the types of aircraft capable of landing and take-off, and in the light of these categories, determined the amount and capacity of the fire fighting and rescue equipment or vehicle required by the airport. The vehicles working in this task are called ARFF (Aircraft Rescue and Fire Fighting). In this study, the design and dimensioning of the braking system of a four - axle and all - axle driven ARFF vehicle has been carried out in order to meet the requirements in accordance with the relevant standards. In addition to the brake equipment to be fitted to the wheels of the vehicle, calculation and selection was made for the engine brake and retarder components. As a result of all these selections and calculations, the equipment positioned on the vehicle was tested in accordance with the standard directives. The tested equipment is certified to meet all requirements in all circumstances.