II. Dünya Savaşı sonrasında görülen sanat hareketlerindeki anti-dogmatizm olgusunun Türk Resim Sanatı ve sanat eğitimine getirileri
The outcomes of the phenomenon of anti-dogmatism in the art movements observed following the II. World War to the Turkish Painting Art and art education
  1. Tez No: 342590
  2. Yazar: ELVAN KANMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Yaşam koşullarının inanılmaz bir hızla değişip, sanat anlayışını kökten sarstığı dönem olan XX. yüzyılın temelleri XVIII. ve XIX. yüzyıllarda atılmıştır. Sanat yön değiştirmiş, geleneksel yöntemlere başkaldırmış ve o güne dek kabul edilen tüm değerleri yıkmaya çalışmıştır. Yıkma isteği sanatı, uygulanış olarak değişiklikler gösterse de temelde aynı amaca bağlanan, sanat hareketlerine bölmüştür. Araştırmanın probleminin ana hatlarını; XX. yüzyıldaki toplumsal, siyasi olayların, teknolojik alanda görülen gelişmelerin sanat tanımını ve sanat eğitimi anlayışını değiştirmesi ve buna bağlı olarak Türk Resim Sanatı ve Sanat Eğitimine getirdiği katkılar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Fundamentals of the XXth century in which the world rapidly changed and the sense of art revolted against the tradition, became evident in XVIIIth and XIXth century. The art changed its direction, revolted against dogmatic and embarked destroying all valued accepted until that day. Although the rebellion phenomena differed in terms of implementation it divided the art into art movements that are basically connected to the same purpose. The outlines of the research problem consist of; the change in the art definition and art education sense consequently the contributions to the Turkish Painting Art and Art Education due to XXth century world conjuncture.