Sürdürülebilir mimarlık kapsamında mimarlık ofislerinde ışığın tasarımdaki rolü ve önemi
In the content of sustainable architecture the role and importance of lighting in architects office design
  1. Tez No: 342609
  2. Yazar: PINAR DEMİREL ETLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA YEKDANE TOKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sürdürülebilir mimari tasarımda ele alınması gereken en önemli kriterlerden biri doğal ışıktır. Bu tez kapsamında belirtilen mimari tasarımda doğal ışık kullanımı, aydınlatma elemanlarının enerji tüketim miktarını azaltmaktadır. Bu nedenle enerji etkin bir tasarımda doğal aydınlatma ön plana çıkarılmaktadır. Çalışmada mimarlık ofislerinin görsel konfor koşulları ve enerji korunumu ilkeleriyle aydınlatılması konusu ortaya konulmaktadır. Bu bağlamda mekânsal düzenlemeleri doğal ışığa göre biçimlenen ve kullanıcılar için esnek çalışma mekânları sunan sürdürülebilir mimarlık ofisleri, tasarım stratejileri dikkate alınarak belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The natural light is one of the most important criteria that must be considered in sustainable architectural design. Natural enlightenment usage of architectural design which is indicated in this thesis reduces energy consumptions significantly. Therefore, natural lighting is becoming more prominent in energy effected design. Here it is stated that the idea of visual comfort conditions of the architectural offices and enlightenment with the principles of energy conservations. Within this context, sustainable architectural offices which spatial arrangements formed by natural light and allow to users flexible working spaces, have been aimed to determined according to design strategies.