Seydisuyu (Eskişehir) havzasında su ve sediment kalitesinin belirlenmesi
Determination of water and sediment quality in Seydisuyu basin (Eskişehir)
  1. Tez No: 386854
  2. Yazar: MESUT ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma kapsamında, bor maden yataklarının ve tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu Seydisuyu Havzası'nda (Eskişehir) akarsu boyunca bulunan on iki adet örnekleme istasyonundan 2012-2013 tarihlerinde mevsimsel olarak yüzeysel su örnekleri ve sediment örnekleri alınmıştır. Alınan numunelerde arsenik ve bor başta olmak üzere, bazı ağır metal parametreleri ve bazı fizikokimyasal parametreler incelenmiş ve ulusal/uluslararası su kalitesi mevzuatlarına göre değerlendirilmiştir. Bu örnekleme istasyonları baz alınarak havzadasu ve sediment kalite sınıfları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this study, it had been taken seasonal water and sediment samples from twelvesampling stations along river in between 2012-2013 from Seydisuyu Basin (Eskisehir) which boron deposites and agricultural activities occurs intensively in. Some of heavy metal parameters especially boron and arsenic and some of physicochemical parameters were examined from received samples and evaluated with respect to national/international water quality legislations. It has been determined water and sediment quality rates based upon these sampling stations in the basin.