Farklı katyon içeren SiALON seramiklerinin oksidasyon davranışlarının karakterizasyon teknikleri ile belirlenmesi
Determination of oxidation behavior in SiALON ceramics which have different cations by characterisation techniques
- Tez No: 342623
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
SiAlON seramikleri, sahip oldukları fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerinden dolayı özellikle yüksek ısı ve dayanım gerektiren mekanik, kimya, metalurji, optik, otomotiv ve savunma endüstrisi olmak üzere ileri teknoloji alanlarında kullanılmaktadır. Ayrıca, SiAlON seramiklerinin yoğunlaştırılabilmesi için üretimleri sırasında La, Ce, Nd, Sm, Er, Yb, Lu gibi sinterleme ilaveleri kullanılmaktadır. Sinterleme ilavelerinin SiAlON seramiklerinin sürünme ve oksidasyon davranışları üzerinde farklı etkileri vardır. Bu çalışmada, farklı sinterleme ilavelerinin SiAlON seramiklerinin oksidasyon davranışlarına olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, farklı sinterleme ilaveleri içeren, ısıl işlem uygulanmış ve uygulanmamış SiAlON seramikleri 1400°C sıcaklık ve 72 saat süre boyunca termal oksidasyona ve sürünme testlerine tabi tutulmuşlardır. Oksidasyon sonrasında oksit tabakasında oluşan kristallerin tespiti, dağılımları ve oluşum mekanizmaları Taramalı Elektron Mikroskobu-Geri Saçınan Elektron Kırınımı (EBSD), Enerji Saçılımlı X-Işını (EDX), Dalgaboyu Saçılımlı X-Işını (WDX), X-Işını Kırınım (XRD) ve Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM) analizleri ile belirlenmiştir. Bu teknikler ile aynı zamanda farklı sinterleme ilavelerinin, sürünme testinin ve ısıl işlemin, SiAlON seramiklerinin oksidasyon davranışlarına olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SiAlON ceramics are using in advanced technology areas including mechanic, chemistry, metallurgy, optic, automotive and defense industry which require particularly high temperature and resistance due to their physical, chemical and mechanical properties. In addition, during the production of SiAlON ceramics, for densification La, Ce, Nd, Sm, Er, Yb, Lu used as the sintering additives. Sintering additives have different effects on creep and oxidation behavior of SiAlON ceramics. In this study, effects of different sintering additives to the oxidation behavior of SiAlON cramics are investigated. For this purpose, creep and oxidation tests applied during 1400°C and 72 hour to SiAlON ceramics which containing different sintering additives, heat treated and untreated. Identification, distribution and growing mechanism of crystals formed after oxidation determined by Electron Backscattter Diffraction Technique (EBSD), Energy Dispersive X-Ray (EDX), Wavelength Dispersive X-Ray, X-Ray Diffraction (XRD) and Transmission Electron Microscopy (TEM) techniques. Also, the effects of different sintering additives, creep tests and heat treatment on oxidation behavior of SiAlON ceramics studied with these techniques