Implementation of the peer-led team learning (PLTL model to Turkish context: Its effect on undergraduate engineering students' academic performances and anxiety in general chemistry course
Akran liderli takım öğrenmesi (ALTÖ) modeli'nin Türk bağlamına uygulanması: Genel kimya dersinde lisans mühendislik öğrencilerinin akademik performansları ve kaygı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 636700
  2. Yazar: NURAN ECE EREN ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışma, akran liderli takım öğrenmesi (ALTÖ) modelinin lisans mühendislik öğrencilerinin genel kimya dersindeki sınav başarısı, kavramsal öğrenme, durumluk kaygı ve sosyal kaygı üzerindeki etkisini geleneksel üniversite öğretimi ile karşılaştırarak incelemiştir. Bu çalışmanın örneklemini, Atılım Üniversitesi'nde aynı öğretim üyesi tarafından verilen genel kimya dersinin iki sınıfına katılım gösteren 128 birinci sınıf mühendislik öğrencisi oluşturmaktadır. Bu sınıflardan rastlantısal olarak belirlenmiş deney grubuna ALTÖ öğretim modeli uygulanırken, kontrol grubuna ise geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Bu çalışma, altı akran liderliğindeki kimya çalıştayı ve sekiz lider eğitim oturumu ile on dört hafta sürmüştür. İki gruba da genel kimya kavram testi, durumluk-sürekli kaygı envanteri, ve erişkinler için sosyal kaygı anketi, uygulama öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Çalışma sürecinde her iki gruba iki ara sınav ve bir final sınavı yapılırken, bireysel testler sadece ALTÖ grubunda gerçekleştirilmiştir. Uygulamadan sonra, ALTÖ modelini değerlendirmek için öğrenci anketi, lider anketi, ve kritik bileşen anketi kullanılmıştır. MANCOVA sonuçlarına göre, ALTÖ modeli geleneksel üniversite öğretimi'ne göre, mühendislik öğrencilerinin kavramsal öğrenmelerini geliştirmede ve durumsal kaygılarını azaltmada önemli ve anlamlı bir etki göstermiş ancak sosyal kaygılarını azaltmada etkili olamamıştır. Mevcut çalışma, aynı zamanda genel kimya sınav başarısı (GCEA) açısından ALTÖ grubundaki düşük ve orta düzeyde başarılı olanların geleneksel üniversite öğretimi grubundakilere göre daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, her iki gruptaki yüksek başarılıların genel kimya sınav başarıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Modelin genel değerlendirmesinin bulguları, literatürde önerilen ALTÖ uygulamalarının gerekliliklerini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of peer-led team learning (PLTL) model over traditional college instruction (TCI) on undergraduate engineering students' exam achievement, conceptual understanding, state anxiety, and social anxiety in general chemistry course. The sample of this study consisted of 128 freshman engineering students who participated in two sections of general chemistry taught by the same instructor at Atılım University. While the experimental group randomly determined from these sections was instructed through PLTL model, the control group was instructed through TCI. This study continued fourteen weeks with six peer-led chemistry workshops and eight leader training sessions. Before and after the treatment, General Chemistry Concept Test (GCCT), State-Trait Anxiety Inventory (STAI), and Social Anxiety Questionnaire for Adult (SAQ) were implemented to both groups. Throughout the study, two midterm exams and one final exam were also given to both groups while quizzes were only conducted at PLTL group. To evaluate the PLTL model, Student Survey, Leader Survey, and Critical Components Rubric were used after the intervention. Based on MANCOVA results, the PLTL model indicated significant and meaningful impact over TCI on improving engineering students' conceptual understanding and alleviating their situational anxiety, but not effective in reducing their social anxiety. The present study also revealed that low and medium achievers in the PLTL group performed better than those of the TCI group in terms of general chemistry exam achievement (GCEA). However, no statistically significant difference was found among the GCEA of high achievers in both groups. The findings of the general evaluation of the model supported the requirements of PLTL intervention proposed in the literature.