Kimya öğretmenlerinin uzaktan eğitimle kimya öğretimine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of chemistry teachers' views on teaching chemistry with distance education
  1. Tez No: 804488
  2. Yazar: AYŞE BANU GÜLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TÜMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Uzaktan eğitimin temel amacı, eğitime erişim engellerinin aşılması, yaşam boyu eğitimin sağlanabilmesi, mesleki ve kişisel gelişimin desteklenmesidir. Uzaktan eğitim genel eğitim sisteminde yardımcı, tamamlayıcı ve destekleyici bir role sahiptir. Covid 19 pandemisiyle birlikte uzaktan eğitim yeni bir anlam ve boyut kazanarak“acil eğitim”ihtiyacının karşılanmasında bir çözüm aracı olmuştur. Bu çalışmada, kimya öğretmenlerinin uzaktan eğitimle kimya öğretimine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılarak yapılan araştırmaya Ankara ili Keçiören ilçesindeki çeşitli liselerde görev yapan 23 kimya öğretmeni katılmıştır. Araştırma sonucunda; kendine has özellikleri nedeniyle kimya dersinin uzaktan eğitim yoluyla verilmesinin lise kademesi için oldukça güç olduğu, verilmeye çalışılsa da dersin amaçlarının gerçekleştirilemeyeceği ve istendik sonuçların alınamayacağı tespit edilmiştir. Ayrıca kimya dersi açısından uzaktan eğitimin hem öğretmen hem de öğrencinin verimlilik ve performansını azalttığı; uzaktan eğitime erişimde kullanılan cihaz ve internet bağlantısı sorunlarının aksaklılara neden olduğu; derse katılım ve isteklilikte düşüş yaşandığı; disiplin sorunları, derse ve okula karşı ilgisizlik oluştuğu; yeteri kadar ölçme ve değerlendirme yapılamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of distance education is to overcome the barriers to access to education, to provide lifelong education, and to support professional and personal development. Distance education has an auxiliary, complementary and supportive role in the general education system. With the Covid 19 pandemic, distance education gained a new meaning and dimension and became a solution tool in meeting the need for“urgent education”. In this study, it was aimed to evaluate the views of chemistry teachers on teaching chemistry with distance education. 23 chemistry teachers working in various high schools in the Keçiören district of Ankara participated in the study, which was conducted using semi-structured interview questions. As a result of the research; It has been determined that, due to its unique characteristics, it is very difficult to give chemistry lessons remotely for high school level, and even though it is tried to be given, the objectives of the lesson cannot be achieved and the desired results cannot be obtained. In addition, in terms of chemistry course, distance education leads to a decrease in productivity and performance for both the teacher and the student; device and internet connection problems used to access distance education cause problems; there is a decrease in class participation and willingness; discipline problems, indifference to lessons and school; It has been determined that adequate measurement and evaluation has not been made.