Farklı tür ve organ etlerinin bitkisel ve değişik hayvansal yağlar ile oluşturdukları emülsiyonların çeşitli özelliklerinin model sistemde araştırılması
- Tez No: 13107
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ YUSUF GÖKALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu araştırmada 6 farklı tür ve organ etinin, 4 değişik yağla oluşturdukları emülsiyonların çeşitli parametreleri model sistemde araştırılmıştır. Araştırmada, sığır eti, yaşlı koyun eti, yaşlı tavuk eti, sığır baş eti, sığır kalp eti ve sığır karaciğerinin, bitkisel yağ (mısırözü yağı) ve 3 çeşit hayvansal yağla (kuyruk yağı, koyun et yağı, sığır et yağı) emülsiyonları oluşturulmuştur. Oluşturulan emülsiyonların, emülsiyon kapasitesi, emülsiyon vizkozitesi, emülsiyon stabilitesi ve emülsiyon pH değerleri saptanmıştır. Denemeler, %2,5 tuz ve %0,5 fosfat seviyesinde, 50°C'lik yağ sıcaklığında gerçekleştirilmiştir. Böylece deneme, 6 farklı tür ve organ eti ile 4 farklı yağın 2 tekerrürlü olarak denemeye alınması ile 6x4x2 faktöriyel düzenleme şeklinde, tam şansa bağlı deneme planına göre kurulmuştur. Emülsiyon vizkozitesi dört farklı kayma hızında okunmuş, bunlardan 30 ve 60 rotordaki kayma hızlarına ilişkin tekerrürler deneme sonuçlarının değerlendirilmesinde dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY Some emulsion parameters of the emulsions prepared by experimenting 3 different species meat and 3 different beef by-products meat with one kind of oil and 3 different fat, were studied by using the model system. In this research work, emulsions of beef, mutton, old hen meat, beef head meat, beef heart and beef liver were prepared by adding a vegetable oil (corn oil) and 3 different animal fats (tail fat of fat-tailed sheep, sheep carcass fat and beef carcass fat). Emulsion capacity, emulsion viscosity, emulsion stability and emulsion pH of the prepared emulsions were searched and discussed. Experiments were carried out by preparing solution of 2,5 % NaCI, 0,5 % K2HP04 and added oil and melted fat temparature of 50°C. So, the experiment were set up as the random experiment design of 6x4x2 factorial arrangement with 6 different meat samples, 4 different oil and/or fats and 2 replications. Emulsion viscosity values were read at 4 different speendle speed and from these 30 and 60 rpm values were evaluated for the results.