Fındık zarı ve keçiboynuzu fenolik bileşiklerinin ve diyet lifinin ultrasonik ve klasik ekstraksiyon eldelerinin karşılaştırılması
Comparison of ultrasonic and classic extractions of dietary fiber and phenolic compounds of hazelnut skin and carob
- Tez No: 342693
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖTLEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada Türkiye?de atık olan fındık zarı ve keçiboynuzu örneklerinin bileşimlerinin belirlenmesi, farklı ekstraksiyon koşullarında fenolik bileşik içeriklerinin incelenmesi, yine aynı örneklerde farklı ekstraksiyon koşullarında diyet lifi miktarlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Fındık zarı, fındığın kavrulması sonucunda ortaya çıkan, hayvan yeminde kullanılan bir atıktır. Keçiboynuzu ise, ülkemizde kullanımını yaygın olmayan bir meyvedir. Tüketim alışkanlığı olmadığından ağaçlarda kalmakta veya hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Alınan örneklerin ultrasonik ve klasik ekstraksiyon sonucunda elde edilen ekstraktlarında toplam fenolik madde içerikleri, antioksidan kapasiteleri ve fenolik bileşikleri incelenmiştir. Ayrıca son yıllarda atık değerlendirmede ön planda olan lif içeriğinin tayini için örneklerde farklı metotlarla diyet lifi içeriği incelenmiştir. Uygulanan metotlar, yapılan çalışmalar incelenerek ve genel olarak antioksidan tayinlerinde çok kullanılanlar dikkate alınarak seçilmiştir. Toplam fenol içerikleri Folin-Ciocalteu tayin metodu, antioksidan aktiviteleri, tek elektron transfer (SET) prensibine dayanan, DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) ve ß-karoten linoleat model sistemi yöntemleri ile belirlenmiştir. Örneklerin fenolik yapıları kantitatif ve kalitatif olarak Yüksek Basınç Sıvı Kromatografisi-Diyot Array Dedektörü (HPLC-DAD) ile analiz edilmiştir. Diyet lifi içeriği ise enzimatik-gravimetrik ve enzimatik kimyasal metotlar uygulanarak tanımlanmıştır. Ayrıca diyet lifi içeriğinin enzimatik-kimyasal olarak tanımlanabilmesi için Yüksek Basınç Sıvı Kromatografisi-Refraktif İndeks Dedektörü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
At this performance aimed that; composition of hazelnut skin and carob samples, which are waste in Turkey compounds were determined, their phenolic compound contents were investigated at different extraction conditions and at same samples? amount of dietary fiber was determined at different extraction conditions. Hazelnut skin is waste that is used as a fodder which is become after roasted hazelnut. Carob is a fruit which is not used widely in our country. They are not harvested or they are used as fodder because its consumption is not a habit. Total phenolic compound contents, total capacity of anti-oxidants and phenolic compounds of ultrasound and classically extracted samples were determined. Furthermore different methods were used to determine fiber content that is remained at the forefront of waste utilization. The applied methods were selected according to studies on this subject and methods that widespread used. Total phenolic components were measured by Folin-Ciocalteu method, the antioxidant activity was measured by using DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) and ß-carotene linoleate model system. The phenolic structure of samples were analysed as qualitatively and quantitatively by using High-Performance Liquid Chromatography with Diode-Array Detection (HPLC-DAD). Dietary fiber content of samples were measured by enzymatic-gravimetric and enzymatic chemical methods. Besides the dietary fiber content of samples are analysed as enzymatic-chemical methods by using High-Performance Liquid Chromatography with Refractive Index Detector (HPLC-RID).