Araç klimalarında yeni soğutucu akışkanlar kullanımının termodinamik ve deneysel analizi
Thermodynamic and experimental analysis of using of the new refrigerants at vehicle air conditioning units
- Tez No: 444963
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR, YRD. DOÇ. DR. ÖZAY AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez çalışmasında bir minibüs klima cihazı tasarlayarak, iki farklı soğutucu akışkanın, R-1234yf ve R-134a'nın bu soğutma sistemindeki performanslarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.İklimlendirme sistemlerinde kullanılan soğutucu akışkanlar, düşük küresel ısınma potansiyeline sahip, alternatif soğutucu akışkanlara olan ihtiyaç ve bu akışkanlara olan geçiş süreci, yapılan yasal düzenlemeler ışığında, incelenmiştir.Yeni geliştirilmiş olan R-1234yf soğutucu akışkan hakkında detaylı bilgi, literatürde yer alan çalışmalar ışığında verilerek, soğutma uygulamalarındaki kullanımı ortaya konmuştur. Sekiz farklı buharlaştırıcı sıcaklığı ve dört farklı yoğuşturucu sıcaklığı için ideal çevrim analizleri gerçekleştirilerek, kullanılacak olan dört soğutucu akışkanın, R-134a, R-1234yf, R-1234ze ve R-407C, bu şartlarda gösterecekleri performanslar değerlendirilmiştir. Bir minibüs iç hacmi büyüklüğünde bir kabin ele alınarak, bu kabin için bir soğutma yükü analizi yapılmıştır ve Hesaplama sonucunda belirlenen 9 kW soğutma kapasitesine sahip bir sistem için, soğutma çevrimi analizleri bahsedilen soğutucu akışkanlar için gerçekleştirilecek, soğutma ekipmanlarının seçimi için gerekli hesaplamalar yapılmıştır. R-134a ve R1234yf soğutkanları için bu ana ekipmanların seçimi bu sonuçlar doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Tezin sonunda tüm bulgular değerlendirilerek, R-1234yf'nin R134a soğutucu akışkanı ile çok yönlü karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to design an Minibus air conditioning unit. In this context, utilization of two different refrigerants, R-1234yf and R-134a were assessed, theoretically.The need for low GWP refrigerants and the transition to these refrigerants were explained in a chronological order, while the legislations and restrictions were also considered. The new refrigerant R-1234yf was explained in more detail and its utilization in refrigeration applications was presented. Ideal cycle analyses of R-134a, R-1234yf, R-1234ze and R-407C, were performed at eight different evaporating and four condensing temperatures. Their performances were assessed and compared with each other. Cooling load calculations were made for a volume of a minibus cabinnet and subsequently, the cooling cycle analyses of these four refrigerants at a cooling load of 9 kW were made for these two refrigerants. The main components of the system using R-1234yf and R134a were selected according to the results of the cycle analysis. Finally, the findings were assessed and the performance of R-1234yf was compared to R134a multifaceted.