Theoretical modeling of derivatives of RGD
RGD türevlerinin teorik olarak modellenmesi
- Tez No: 342756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEDAT COŞGUN, DOÇ. DR. LEVENT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu yüksek lisans tez çalı?masında, arjinin-glisin-aspartik asit (RGD) sekansının ester ve amit türevlerinin teorik olarak modellenmesi çalı?ıldı. ?laç ta?ıma sisteminde önemli role sahip olan RGD küçük bir tripeptit sekansıdır. Bu sekans ?5ß1 integrin protein ile spesifik olarak bağlanır. Son yıllarda, bu transmembran proteinini hedefleyen anti-kanser ilaç molekülü geli?tirmek için birçok RGD temelli ilaç ta?ıma sistemi ara?tırılmaktadır. Sürfaktan molekülünün kümelenme parametresi (P) değeri, sonuç multimoleküler kümelenmeyi kontrol ettiğinden dolayı kümelenme parametresinin teorik olarak molekülü sentezlemeden önce çalı?ılması yararlı olur. Bu çalı?mada DFT ve HF metoduyla hesaplanmı? kümelenme parametresi hidrofobik zincir uzunluğuna bağlı olarak kar?ıla?tırıldı, ilaveten P değeri hidrofobik kuyruk ve hidrofilik ba? grup arasındaki bağ türüne bağlı olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, theoretical modeling of amide and ester derivatives of arginine-glycine-aspartic acid (RGD) sequence has been studied. RGD is a small tripeptide sequence which has important role at drug delivery systems. This sequence specifically binds to ?5ß1 integrin proteins. In recent years, many RGD based drug delivery systems have been investigated for the development of the anti-cancer drug molecules that target these transmembrane proteins. The Packing Parameter (P) values of the surfactant control the resulting multimolecular aggregates, and therefore it will be useful to calculate the packing parameter theoretically before the synthesis of molecules. In this study packing parameters calculated by DFT and HF methods were compared in terms of the length of the hydrophobic chains and also the bond type between hydrophobic tail and hydrophilic head group.