Development of hybridomas for the production of monoclonal antibodies against recombinant CaGa antigen of helicobacter pylori
Helicobacter pylori rekombinant CaGa proteinine karşı monoklonal antikorların üretimi için hibridoma geliştirilmesi
  1. Tez No: 342769
  2. Yazar: FATMA YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARİK SALİH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
H. pylori, insan midesindeki düşük pH ortamında alışılmadık bir şekilde hayatta kalabilen bakteriyel bir patojendir ve dünya nüfusunun% 50'sini enfekte ettiği tahmin edilmektedir. Çoğu durumda komensal bir enfeksiyondur ancak, ülser ve kanser gibi ciddi patolojilere de yol açabilir. Patojenik adanın içerdiği cagA geni, gelişen gastirit patolojisiyle güçlü bir ilişki içindedir ve konağın CagA proteinine (anti-CagA antikorların varlığıyla) reaksiyonuna dayanan bir dizi test geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, enfekte hastaların serumlarındaki CagA proteinlerinin varlığını saptayabilir bir serolojik test geliştirmek ve böylece tespit oranını artırmak. Bu çalışmada, fareler rekombinant formdaki CagA ile immünize edildi ve serumlar ELISA yöntemiyle test edildi. Fareler rCagA proteinine karşı yüksek bir afinitede cevap verdi fakat belki de umulduğu üzere saflaştırılmış doğal CagA proteinine karşı sınırlı bir cevap verdi.CagA proteininin N-terminalindeki aminoasite özgü monoklonal antikor rCagA proteinini tanımadı ne var ki bu bekleniyordu çünkü rCagA sadece C-terminalinden başlayan kısmi bir aminoasit dizisi içermekteydi ancak LDS56 doğal CagA proteinine karşı yüksek bir titreye sahipti. rCagA proteinine karşı monoclonal antikor üretimi, serumda çözünmüş olarak bulunan CagA'in ölçülmesi, H. pylori patojenik formları varlığının erken tanısı için sandviç ELISA geliştirilmesinde önemli reaktifleri sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
H. pylori is an unusual bacterial pathogen which can survive in the low pH environment of the human stomach and it has been estimate that 50% of the world population are infected. In most cases this is a commensal infection but it can lead to serious pathologies such as ulcers and cancer. The pathogenicity island that includes the gene cagA is strongly associated with the development of gastric pathology and a number of tests which rely on the host reaction to CagA (presence of anti-CagA antibodies) have been developed. The purpose of this study is to develop a serological test that can detect the presence of the CagA protein in the serum of infected patients and thus improve the detection rate. Mice were immunised with a recombinant truncated form of CagA (rCagA) and the sera tested by ELISA. Mice showed a high affinity response to rCagA but the sera showed only a limited response to the native purified CagA (nCagA) which perhaps would be expected. A monoclonal antibody (McAb) specific for the N terminal amino acids of CagA (LDS56) did not recognise the rCagA but this was anticipated as the rCagA included only a partial sequence of amino acids starting at the C terminal but had a high titre against nCagA. Production of McAb's against rCagA would potentially provide important reagents to develop a 'sandwich' ELISA assay for the measurement of soluble CagA in serum with the potential for early diagnosis of the presence of pathogenic forms of H. pylori.