Ankara piyasasında satılan bazı balık türlerindeki ağır metal birikimi
Accumulation of some heavy metals in some fish species from Ankara market
  1. Tez No: 34279
  2. Yazar: HÜLYA GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAL ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET ANKARA PİYASASINDA SATILAN BAZI BALIK TÜRLERİNDEKİ AĞIR METAL BİRİKİMİ Çevre kirlenmesi sonucu gıdalara bulasan aşır metaller gıda zinciri yoluyla insan vücuduna ulaşarak önemli sağlık sorunlarının dogmasına yol açmaktadır. Civa, arsenik, kursun, kadmiyum, dnko gibi toksik metallerle bulaşma konusunda yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmada, Ankara piyasasından 24 Subat-10 Mart 1993 tarihleri arasında toplanan çeşitli balık türlerinde civa, bakır, çinko, kursun, kadmiyum miktarları saptanmıştır. Balık örnekleri içerdikleri organik maddelerin giderilebilme si için asidik ortamda özümlenmiştir. Bu şekilde yüksel tgenen metal katyonlarının gereğinde kompleks oluşturup ekstraksiyon yolu ile derisimleri artırılmış ve alevslz ve/veya alevli atomik absorpsiyon teknikleri ile analizleri yapılmıştır. C1va, alevsiz soCjuk buhar metoduyla belirtilmiştir. Kursun, kadmiyum- ana^H-zi rrde - gr af +ir - -f -\ n n al e vsi-z- atonrHc-ab sorps 1-yorrr^ bakır, çinko analizinde ise alevli atomik absorpsiyon metodları kullanılmıştır. Açiır metaller için saptanan ortalama değerler su düzeydedir: Kefalde 0.052 ppm Hg, 0.474 ppm Pb, 2.48 ppm Cu, 0.083 ppm Cd ve 17.9 ppm 2n ; ithal Uskumruda 0.215 ppm Hg, 0.637 ppm Pb, 2.08 ppm Cu, 0.079 ppm Cd ve 15.5 ppm Zn; Yerli Uskumruda 0.378 ppm Hg, 0.453 ppm Pb, 2.04 ppm Cu, 0.069 ppm Cd ve 16.7 Zn ; Mezgitte 0.361 ppm Hg, 0.071 ppm Pb, 2.31 ppmCu, 0.071 ppm Cd ve 14.4 ppm Zn; İstavritte 0.286 ppm Hg, 0.073 ppm Pb, 2.11 ppm Cu, 0.073 ppm Cd ve 16.8 ppm Zn. Ağır metallerle bulasan balıklarda saptanan bulgular yüksek düzeyde değildir. Balıklardaki metal bulaşmasının sınırlan toleranslar ve uluslararası bulgularla karsılas- tırılmıstır. Tüketilen balık türlerinde gözlenen ağır metal miktarları bugün için dünya standartlarında izin verilen maksimum miktarların.al tındadır. ii
Özet (Çeviri)
SUMMARY ACCUMULATION OF SOME HEAVY METALS IN SOME FISH SPECIES FROM ANKARA MARKET Various health hazards arise from the heavy metal contamination of food and foodstuffs and these may reach to the humanbeings by the food chain. Various studies have been carried out on the contamination of toxic metals such as mercury, arsenic, lead cadmium and zinc. In this research, certain fish species collected from Ankara market between February 24th and March 10th, 1993 were analyzed to determine the concentration of mercury, lead cadmium, copper and zinc. Fish samples were oxidized, free metal cations were concentrated when necessary by complexation with a suitable reagent followed by solvent extraction and then analyse were carried out by flame and/or flameless atomic absorption techniques. Mercury was determined by flameless cold vapor method, Graphite furnace flameless atomic absorption technique was used to determine Pb and Cd. Flame atomic absorption technique was used for the determination of Cu and Zn. The average concentrations of the five heavy metals are: in grey mullet 0.052 ppm Hg, 0.474 ppm Pb, 2.48 ppm Cu. 0.083 ppm Cd and 17.9 ppm Zn ; 1n Imported mackarel 0.215 ppm Hg, 0.637 ppm Pb, 2.08 ppm Cu. 0.079 ppm Cd and 15.5 ppm Zn ; in native mackarel 0.378 ppm Hg, 0.453 ppm Pb, 2.04 ppm Cu, 0.069 ppm Cd and 16.7 Zn ; in cod 0.361 ppm Hg, 0.071 ppm Pb, iii/ 2.31 ppm Cu, 0.071 ppm Cd ve 14.4 ppm Zn; In scad 0.286 ppm Hg, 0.073 ppm Pb, 2.11 ppm Cu, 0.073 ppm Cd and 16.8 ppm Zn. The level of contamination were compared with the tolerance levels and offered international data. The heavy metal concentrations in the consumed fish species were found to be below the world standards and the results of this research have shown that the contamination levels of fishes with heavy metals were not in dangerous limits yet. 1v