Topraklama direncinin dspıc kullanılarak sabit tutulması uygulaması
An application of maintaining constant grounding resistance by using a dspic
  1. Tez No: 342818
  2. Yazar: FATİH ISSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Elektrik tesislerinde can güvenliği ve cihaz güvenliği açısından en önemli unsurlardan biri topraklama sistemleridir. Topraklama sistemleri kurulumunda gerekli güvenlik sağlanabilmesine rağmen ilerleyen zamanlarda iklim şartları gibi dış faktörlerden olumsuz yönde etkilenebilmektedirler. Bu olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için topraklama sisteminin toplam direncinin periyodik olarak kontrol edilebilmesi gerekmektedir. Kontrol işlemlerinin zamanında yapılamaması veya ihmal edilmesi, olası durumlarda tehlikeli gerilimlerin cihazlar üzerinde bulunmasına yol açabilmektedir. Yapılan bu tez çalışmasının temel amacı, topraklama direncinin sürekli olarak kısa periyotlar ile ölçülmesi ve belirli bir seviyenin üzerine çıkmasını engellemektir. Gerçekleştirilen çalışmada oluşabilecek fiziki değişikliklerden bağımsız bir topraklama sistemi geliştirilmiştir. Çalışmada elektrik tesislerinde topraklama yönetmeliği esas alınarak, elde edilen topraklama direnci değeri korunmuş olmaktadır. Bu sayede insan can güvenliği ve cihazların güvenliği için gerekli denetim işlemi otomatik olarak gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlarından, tasarlanan ve gerçekleştirilen topraklama sistemi kullanılarak toprak direncinin izlenebildiği ve belirli değerde sabit tutulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Grounding is the most important factor in electrical plants for safety of human and equipment. Although grounding systems are able to provide necessary safety, in the future these systems will be negatively affected by external factors such as climate changes and technical requirements. In order to prevent negative effects on the system created by high voltage leaking, grounding resistance should be checked periodically. Dangerous voltages on the devices can cause possible intolerable problems when periodic checking is ignored. The purpose of this study is the continuous measurement of grounding resistance at short periods and to keep it constant at certain value. So that obtained grounding resistance value based on grounding standards on power plants is preserved. Moreover necessary protection for people and equipment is carried out automatically. Finally, experimental results show that the grounding resistance is monitored and kept constant by the system designed.