6x6 taktik tekerlekli askeri aracın taşıt dinamiği modellemesi ve testler ile modelin doğrulaması
Vehicle dynamics model development and verification tests of 6x6 armored combat vehi?cle
  1. Tez No: 342825
  2. Yazar: ÖZGÜR YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez kapsamında, 6x6 askeri kara aracının sürüş dinamiği modelleri oluşturulmuş ve testler ile doğrulanmaya çalışılmıştır. Birinci aşamada aracın kütle, atalet momentleri, ağırlık merkezi parametreleri çıkarılmıştır. Araç parametrelerinin sürüş dinamiğine etkilerinin daha iyi kavranması amacıyla MATLAB yazılımda, Öbeklenmiş Kütle Yöntemi ile aracın yarım araç modeli oluşturulmuş ve çözdürülmüştür. Daha sonra aracın MSC ADAMS/Car yazılımında Çoklu Cisimler Dinamiği modeli oluşturulmuş ve çözdürülmüştür. Hazırlanan modellerin sonuçları, yapılan araç test sonuçları ile karşılaştırılmış ve sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, vehicle dynamics models of 6x6 armored combat vehicle are made for ride dynamics, model verifications tests are achieved and than test and models results are compared. First, in order to understand the effect of vehicle parameters which are like mass, moment of inertia and etc for ride dynamics, mathematical half car model are built up with lumped mass method in Matlab. Natural Frequancies of vehicle are calculated with this model. Later, Multibody Dynamics model are made in MSC ADAMS/Car for full vehicle model. The time domain results of both models are compared with test results. The reasons of compliances and differences of results are investigated and evaluated.