Dynamic modeling and analysis of 6x6 skid steered military vehicle with articulated double-acting hydro-pneumatic suspension system
Kol bağlantılı çift ekili hidro-pnömatik süspansiyon sistemine sahip 6x6 nokta dönüşlü askeri kara taşıtının modellenmesi ve analiz edilmesi
  1. Tez No: 776273
  2. Yazar: DERİN TÜREDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN İLHAN KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Geliştirilen kontrol algoritmalarının test edilebilmesi adına araç simulasyonları oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu anlamda litetürde çeyrek, yarım ve bütün araç modelleri olmak üzere farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Düşey ekseni incelemek için boylamsal ve yanal dinamiğin yok sayılması gibi yapılan çalışmaların birçoğu spesifik kullanım amaçları için oluşturulmuştur. Geleneksel methodların yanı sıra, simulasyon ortamları da araç dinamik karakteristiğini incelemek adına kullanılmaktadır. Ancak kullanılan simulasyon platformları genellikle yolcu araçları ve kamyonet tarzı araçlar için sınırlıdır. Daha kompleks yapıya sahip çok akslı ve robot şeklinde değerlendirilen araçlar için, davranış analizlerinde kullanmak adına, Newton mekaniği dayanarak oluşturulan modeller hala oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, kontrol algoritmaları geliştirebilmek ve farklı yol profilleri için araç davranışlarını inceleyebilmek adına, taktik tekerlekli 6x6 noktasal dönüşlü, kol mekanizmalı hidro-pnömatik süspansiyon sistemine sahip askeri kara aracının MATLAB/Simulink ortaminda modellenmesi üzerinedir. Oluşturulan modele ek olarak, sonuçların doğruluğunu incelemek adına, MSC. ADAMS programı kullanılarak aynı aracın benzer bir simulasyonu oluşturulmuştur. Geleneksel araç yapılarından farklı olarak, noktasal dönüş, robotik süspansiyon kolu, hidro-pnömatik süspansiyon sistemi ve çok akslı araçlarda yük dağılımı konuları esas farklar olarak ele alınmıştır. Tutarlı kıyaslamalar yapabilmek adına, düz yol, sinus tümseği, sürekli düzensiz yol ve sabit eğimli rampa profilleri yol girdisi olarak ele alınmıştır. Süspansiyon sisteminin performansını incelemek adına, karşılıklı tekerlere eş zamanlı olarak farklı yol profil girdileri beslenmiştir. Ayrıca, aracın yanal dinamiğini incelemek adına, tekerlekler üzerinde farklı tork girdileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vehicle simulation is an essential step for the evaluation of control algorithms on vehicles. In this respect, there are various approaches in the literature such as quarter car, half car and full car. Most of these studies have been conducted for specific use cases, for instance examining only vertical behavior of the vehicle by ignoring its longitudinal and lateral dynamics. In addition to the conventional methods, there are simulation environments which analyze the characteristic of the vehicle dynamics. However, these simulations are restricted to traditional vehicles such as passenger cars and trucks. For more complex multi axle and robot-like vehicles, models that are created based on conventional Newtonian mechanics still play an important role for the analysis of the vehicle behavior. Main objective of this study is to develop a full car model for a tactical wheel 6x6 skid steered military vehicle with an articulated hydro-pneumatic suspension system on MATLAB/Simulink environment, in order to analyze vehicle behavior on different road conditions and traction inputs. In addition to the created model, to be able verify its accuracy, MSC. ADAMS software is used to simulate the same vehicle. Unlike the conventional vehicle structure, skid steering mechanism, robotic articulated suspension mechanism, hydro-pneumatic suspension system, and multiaxle load distribution subjects are considered as the fundamental differences. In order to make coherent simulation comparisons, flat road, sinusoidal bump, road with constant irregularities, and ramp with constant slope are considered on the model as road profiles. Also, to analyze the performance of the suspension system, different road profiles are supplied to the counter tires simultaneously. Furthermore, different torque inputs are fed to the system to observe the lateral dynamics of the vehicle.