Türk Ocakları ideolojisi ve mimarisi (1912-1931)
The ideology and architecture of Turk Ocakları (1912-1931)
  1. Tez No: 342839
  2. Yazar: OĞUZHAN BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE GURALLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Osmanlı Devleti'nin gerilemeye başlamasıyla birlikte kurtuluş yolu olarak Türk aydınları Türk milliyetçiliği ideolojisini benimsemiş ve bu ideolojinin halk tarafından da benimsenmesi için çalışmalara başlamıştır. Bu çalışmalar sonucunda bir kurumsallaşma“Türk Ocakları”ile sağlanmıştır. Türk Ocakları, her alanda olduğu gibi mimarlık alanında da etkisini göstermiştir. İnşa ettikleri, kiraladıkları veya satın aldıkları yapılarla, verdikleri konferanslarla, kurumunun içindeki mimarlarla, Türk Yurdu dergisinde çıkan mimari yazılarla Türk Ocakları, mimarlık alanında da etkisini sürdürmüĢtür. Türk Ocakları üyesi olan ve Türk milliyetçiliğinin en önemli ideologlarından olan Ziya Gökalp'in“Milli hars ve garp medeniyeti sentezi”düĢüncesi mimarlık alanında etkili olmuĢtur. Bu fikir sadece Türk Ocakları yapılarının değil o dönem yapılan bütün kamusal yapıların temelini oluşturmuştur.“Türk Ocakları İdeolojisi ve Mimarisi (1912-1931)”adlı tez çalışmamızda öncelikle dönemin sosyal, kültürel, ideolojik yapısı incelenmiştir. Bu değiĢimin mimarlık alanındaki etkisi tartıĢılmıĢtır. 1912-1931 yılları arasındaki Türk Ocakları'nın inĢa ettiği ve daha önce mevcut olup da v kullanılan yapıların plan Ģemaları, mekân ihtiyaçları, cephe kompozisyonları yorumlanmıştır. Bu yapılar hakkında yapılan yorumlar tartışılmıştır. Türk Yurdu dergisindeki mimarlık yazıları incelenmiştir. Bütün bu incelemeler sonucunda Türk Ocakları'nın ve ideolojisinin mimarlık alanındaki yönlendirmeleri ve katkıları yorumlanarak alandaki eksiklik giderilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
With the start of the decline of the Ottoman Empire intellectuals, who were adopted the ideology of Turkish nationalsim, started to teach Turkish nationalism for the liberation of Turkish people. Following their efforts, an institutionalization, has been realised under the name of“Turk Ocaklari”. Turk Ocaklari has demonstrated effectiveness in architecture as well as in other areas. Turk Ocaklari continued to demonstrate effectiveness in architectural area with constructing, renting or buying buildings, giving conferences about architecture, serving as an architect in the institution, publishing articles in the Turk Yurdu journal. A member of Turk Ocaklari and also the most important ideologist of Turkish nationalist Ziya Gokalp's ideas“the synthesis of national culture and western civilization”was affective on architectural area. This idea underlined not only the structure of Turk Ocaklari, also effects all public buildings of that period. First of all, in this thesis“The Ideology and Architecture of Turk Ocaklari 1912-1931”, examines that period's sociological, cultural and ideological structures. The impact of the change in architectural area is discussed. From 1912 to 1931, the buildings which has been vii constructed by Turk Ocaklari or existing buildings which has been used for the same purpose comments in terms of plan schemes, space requirements and façade compositions. As a result, deficiencies in architecture about Turk Ocaklari and its ideology is tried to resolve with this thesis