Veri zarflama analizi ve malmquist endeksi ile Avrupa Birliği ülkelerinin sağlık performanslarının incelenmesi
An investigation of the health performance of European Union countries with data envelopment analysis and malmquist index
- Tez No: 342853
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, parametrik olmayan etkinlik ölçüm yöntemlerinden Veri Zarflama Analiz (VZA) yöntemi kullanılarak Türkiye?nin, Avrupa Birliği Ülkeleri arasındaki sağlık etkinliğinin ölçülmesi amaçlanmıştır. DEAP Version 2.1 bilgisayar programı kullanılarak Türkiye ile AB ülkelerinin yıllara göre sağlık performansındaki değişimler gözlemlenmiştir. 2007-2010 yıllarını kapsayan dört yıllık dönemde Türkiye'nin AB ülkeleri arasındaki yeri belirlenmeye çalışılmış ve Malmquist Toplam Faktör Endeksi ile ülkelerin yıllara göre hesaplanan etkinlik skorları bir önceki yılın skorlarıyla karşılaştırılarak her ülkenin sağlık performansındaki değişimler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to measure the health effectiveness of Turkey and European Union Countries by using Data Envelopment Analysis (DEA), one of the non-parametric effectiveness measurement method. Changes in health performance of Turkey and EU countries by years were observed using the computer programme DEAP Version 2.1. The place of Turkey among EU countries in a 4- year period, including 2007-2010, was tried to be identified and the changes in health performance of each country were specified with Malmquist Index by comparing the effectiveness scores of the countries with the scores of the previous year.