Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin daha az suça yönelik performanslarının değerlendirilmesi
Assessment of Turkey and European Union countries for crime performances regarding less crime
  1. Tez No: 397014
  2. Yazar: ESRA CEYLAN OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eski çağlardan itibaren var olan ve bundan sonra da var olacak olan suç kavramı evrensel bir kavramdır. Geçmişte suçu farklı yönleriyle ele alan ve suç olgusu üzerine etkili kavramları açıklamaya çalışan değişik çalışmalara rastlamak mümkündür. Bu tez çalışmasında; Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerine ait daha az suça yönelik performanslar ekonomik açıdan incelenmiştir. Çalışma, Avrupa Birliği'ne aday konumundaki Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkeleri karşısındaki durumunu göz önüne koymak ve karşılaştırmalar yapmak açısından önemlidir. Analizde kullanılan veriler Avrupa Birliği Resmi İstatistik Ofisi Eurostat'tan temin edilmiş olup dönem olarak 2005-2012 yıllarını kapsayan 8 yıllık periyot alınmıştır. Analizde temel olarak Veri Zarflama Analizi kullanılmıştır. Bu modele bağlı olarak Pencere Analizi ve Malmquist Toplam Faktör Verimliliği Endeksi kullanılmıştır. Veri Zarflama Analizi'nin temel modelleri olan BCC ve CCR modelleri çıktı yönlü kullanılarak buradan elde edilen sonuçlardan 29 ülkenin 2012 yılına ait ölçek etkinlikleri hesaplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre; Türkiye ile ilgili düşük kişi başı gelir ve işsizlik gibi hususlar göz önüne alındığında daha az suça yönelik performans bakımından etkin skorlar elde etmese bile güçlü Avrupa Birliği ülkeleri arasında olumsuz bir konumda olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The concept of crime, has existed since the ancient times and will exist from now on, is a universal concept. It is possible to encounter different studies trying to explain effective concepts on crime phenomenon and dealing with different aspects of crime in the past. In this thesis for crime performances regarding less crime in Turkey and European Union countries has studied in terms of economics. The study has an importance in terms of illustrating and comparing the status of Turkey which is a candidate position for European Union. The data used in the analyses was obtained from European Union Official Statistics Office(Eurostat) and covering 8-year term from 2005 to 2012. Data Envolopment Analysis and Malmquist Total Factor Productivity Index were applied. By applying the main models of the Data Envolopment Analysis BCC and CCR in an output way the obtained result of 29 countries, for the year 2012, scale effectiveness were calculated. According to the result of the analysis, considering issues like low per capita income and unemployment in terms of crime performances regarding less crime, it can be said that Turkey is not in a negative position among the European Union countries despite the fact it does not achieve effective score.