Bazı illere ilişkin yağış miktarı verisinin doğrusal ve doğrusal olmayan zaman serileri analizi
An analysis of linear and nonlinear time series for rainfall amount of some provinces
- Tez No: 342857
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, doğrusal olmayan zaman serileri için yapay sinir ağları ve doğrusal zaman serileri olan Box-Jenkins metodu kullanılarak iklim zaman serilerine ilişkin kestirimlerin elde edilmesini ve karşılaştırılmasını içermektedir. Bu karşılaştırma, Ankara, İstanbul, Antalya, Erzurum ve Samsun illerine ait 1960-2012 yılları arasında aylık yağış miktarı zaman serileri için yapılmıştır. Box-Jenkins modellerine ve yapay sinir ağı metoduna göre elde edilen sonuçlar 12 dönemlik kestirimlerine dayalı olarak karşılaştırılmıştır. Her ile ait yapay sinir ağı modelinde giriş katmanı için aynı sayıda nöron ve aynı zamanda çıkış katmanı için de aynı sayıda nöron kullanılmıştır. Gizli katman için farklı nöron sayıları ve farklı aktivasyon fonksiyonlarının denendiği ağ yapıları değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, ele alınan yağış miktarı serilerinin doğrusal olmayan yapı sergilediği ve bunun sonucu olarak nispeten yapay sinir ağlarının Box-Jenkins?e göre daha iyi kestirim değerlerine sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study comprises the obtaining and comparison of the forecasting for climate time series via Box-Jenkins method - a linear time series method - and via artificial neural networks for non-linear time series. This comparison has been made for the time series of monthly rainfall amount between 1960 and 2012 in Ankara, İstanbul, Antalya, Erzurum and Samsun. The results, carried out according to the Box-Jenkins models and artificial neural networks, have been compared based on 12-step ahead forecasting. In artificial neural network model of each province the number of neurons are the same for input layer and, correspondingly, the same for output layer. The neural networks in which the different number of neurons and different activation functions for hidden layer were tried have been put into account. According to the analysis results, it can be deducted that the rainfall amount series show non-linear structure; as a result, when compared to Box-Jenkins, artificial neural networks have more noticable forecasting values.