IPTV için ulaştırma protokolü geliştirilmesi
Development of the transport layer protocol for IPTV
  1. Tez No: 342858
  2. Yazar: ALİSETTAR HÜSEYNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ AKCAYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde IPTV uygulamalarında kullanılmak üzere kuyruk önceliklendirmeye dayalı yeni bir ulaşım katmanı protokolü (Priority Queue - Stream Control Transmission Protocol - PQ-SCTP) geliştirilmiştir. Geliştirilen protokol veri paketlerinde önceliklendirme yapmakta ve bu önceliğe bağlı olarak kuyrukta sıralama yapmaktadır. Geliştirilen protokol Network Simulator 2 (ns-2) benzetim aracı ile test edilmiş ve elde edilen sonuçlar SCTP protokolü ile karşılaştırılmıştır. Benzetim sonuçları PQ-SCTP protokolünün farklı kuyruk boyutları için kuyruk gecikmesi, gecikme değişimi, jitter gibi performans ölçütlerinde daha başarılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a priority queue based new transport layer protocol (Priority Queue - Stream Control Transmission Protocol - PQ-SCTP) has been developed for IPTV applications. The protocol defines the priority to data packets and depending on the priority receiver queue is sorted. Experiments on protocol was performed using the simulation tool Network Simulator (ns-2). The simulation results are compared with the SCTP protocol for different queue sizes and in performance criteria like queuing delay, delay variation and jitter. For the developed protocol better results have been achieved.