Klasik kredibilite modellerinde kredibilite faktörünün incelenmesi
Studying credibility factor in classic credibility models
  1. Tez No: 342862
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ERDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL EBEGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kredibilite, ağırlıklı tahmin değerinin hesaplanması için kullanılan bir yöntemdir. Ağırlıklandırma işlemi, Z kredibilite faktörü ile yapılmaktadır. Z değerini belirlemek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler, kredibilite modelleri olarak isimlendirilir. Kredibilite modelleri sınırlı dalgalanmalı kredibilite ve klasik kredibilite modelleri olmak üzere iki ana başlık altında incelenebilir. Bu yüzden Z kredibilite faktörünün belirlenmesi önemlidir. Bazı durumlarda Z kredibilite faktörünün değeri 0 almak zorunda kalınabilir. Bu klasik kredibilitenin iyi çalışmadığı durumlardır. Bunun nasıl yapıldığını göstermek amacıyla, öncelikle klasik kredibilite modellerinde prim hesaplamasının Türkiye Sigorta Birliğinden aldığımız 2010, 2011 ve 2012 verileri kullanılarak Bühlmann-Straub modeli yardımıyla hasar tutarı modellemesi yapılmıştır. Simülasyon çalışmasında ise, Z kredibilite faktörünü incelemek amacıyla, Matlab programında Monte Carlo simülasyon yöntemi kullanılarak, kredibilite faktörünün aralık tahmini incelenerek sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Credibility is a method used to measure the weighted estimation value. The process of weighting is done with the Z credibility factor. There are some methods to specify Z value. These methods are named as Credibility models. Credibility models are examined in two main groups as the model of restricted fluctuation credibility and classic credibility. Because of this reason (so), it is important to set Z credibility factor . In some situation, the value of Z credibility factor must have been taken as 0. These are the cases that the classic credibility does not work. To show how to do this, firstly, the evaluation of Premium in classic credibility models using the 2010, 2011, 2012 data gathered from Turkish Insurance Association by the help of Buhlmann-Straub model claim results modeling was carried out. However, in the study of simulation, for the purpose of investigation of the Z Credibility Factor, the results are interpreted with the interval estimation investigation by the help of Monte Carlo Simulation method in Matlab Programming.