Gökçekaya baraj gölü dipsedimentinin ağır metal düzeylerinin belirlenmesi
Investigation of the heavy metal levels of gökçekaya dam lake sediment
  1. Tez No: 342861
  2. Yazar: OĞULCAN KIRMIZIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL SALMAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Sakarya Nehri üzerinde yer alan Gökçekaya Baraj Gölü?nün mevsimsel periyotlarda yüzey sedimenti ağır metal miktarları (Cd, Pb, Cr, Co, Ni, Zn, Cu, Fe, As) belirlenerek, mevcut miktarların kirlilik seviyeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Genel olarak bakıldığında incelenen göl sedimentinde ortalama yıllık derişimlere göre ağır metal içerikleri Fe>Zn>Cr>Ni>Cu>Pb>Co>As>Cd şeklinde değişim göstermiştir. Sedimentte yapılan ağır metal analiz sonuçları Toprak Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği (TKKY, 2005) kapsamında değerlendirildiğinde, As, Cr ve Ni sınır değerlerinin üzerinde yer alırken, Co, Cd, Zn, Cu ve Pb miktarları sınır değerlerin altında kalmıştır. Yapılan analiz ve istatiksel çalışmalar sonucunda Gökçekaya Baraj Gölü sedimenti, Sediment Kalite İndeksine (SGQ) göre As, Cr, Cu, Ni, Pb ve Zn miktarları bakımından antropojenik olarak ?çok kirlenmiş? sınıfında yer almıştır. Aynı zamanda, gölün yıllık ortalama değerlerine göre özellikle As ve Pb bakımından oldukça fazla zenginleşmeye maruz (EF) kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the amount of heavy metal contamination in Gökçekaya Dam reservoir, Sakarya River by determining the seasonal heavy metal (Cd, Pb, Cr, Co, Ni, Zn, Cu, Fe, As) concentration of the surface sediment. Average heavy metal content in annual amount of concentration mostly varied as Fe>Zn>Cr>Ni>Cu>Pb>Co>As>Cd. Evaluation of the heavy metal analysis on surface sediment according to Soil Pollution Control Regulations in Turkey (TKKY, 2005) showed that As, Cr and Ni content was above the limit and Co, Cd, Zn, Cu and Pb content was below the limit. As a result of analysis and statistical studies; according to Sediment Quality Index (SGQ), Gökçekaya Dam reservoir is classified as anthropogenically