Gezgin satıcı probleminin çözümünde sinirsel ağ yaklaşımı
Neural network approach in the solution of traveling salesman problem
  1. Tez No: 84453
  2. Yazar: KAAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SERMET ANAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Gezgin Satıcı Problemi (GSP), selimdeki bir düğümden başlayan gezginin bütün düğümlere yalmzca bir kez uğrayarak başlangıç düğümüne geri dönmesini sağlayan en kısa yolun belirlenmesi problemidir. Bu problemin çözümü için günümüze kadar pek çok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden birisi de yapay sinirsel ağ yaklaşımıdır. GSP'nin yapay sinirsel ağ kullanılarak çözümüne ilişkin ilk model Hopfield ve Tank tarafından geliştirilmiştir. Ancak Hopfield ve Tank modelinin başarısı hakkında ayrıntılı bir araştırma yapılmamıştır. Konu ile ilgilenen araştırmacılar birbirleriyle çelişen farklı görüşler sunmuşlardır. Bu çalışmada temel olarak, GSP'nin Hopfield ve Tank sinirsel ağı ile çözümü ele alınmış ve modelin başarısı üzerinde istatistiksel analizler yapılmıştır. Ayrıca, Gavish ve Graves tarafından geliştirilen alt tur engelleme kısıtlarının modele eklenebilirliği araştırılmış ve yeni modelin başarısı kısıt eklenmemiş model ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Traveling Salesman Problem (TSP) is related to finding the shortest path that visits every node exactly once by a traveler. A number of methods were developed to solve this problem. One of the solutions is Artificial Neural Network (ANN) approach. The first model was developed to solve TSP using ANN by Hopfield and Tank. However, there is not enough research on the success of this solution. The researchers that are interested in the solution of TSP using Hopfield and Tank network stated many views contradicting with each other on the success of the solution. The main scope of this study is to find the solution of TSP using ANN. On the other hand the success of the solution of ANN is studied statistically and the adaptability of Gavish and Graves subtour constraints to the model is discussed in details. Performance of the new model is compared with original Hopfield Model.