Electronic correlations in metalloproteins: A quantum Monte Carlo study
Metaloproteinlerde elektronik bağlılıklar: Kuantum Monte Carlo çalışması
- Tez No: 342902
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Metaloproteinler bir metal atomu içeren proteinlerdir. Vitamin B12 (Co) ve hemoglobin (Fe) gibi metaloproteinler bir geçiş metali içerirler ve yarıiletken özelliği gösterirler. Bu tezde, metaloproteinlere örnek olarak, vitamin B12 çalışılmış ve Co 3d orbitallerinin elektronik ve manyetik özellikleri kuantum Monte Carlo (QMC) metodu ile açıklanmıştır. Vitamin B12 kobalt (Co) atomu içerdiği ve yarıiletken band aralığına sahip olduğu için onun elektronik ve manyetik özellikleri çok-orbitalli Haldane-Anderson modeli ile tanımlanır. Haldane-Anderson modeli geçiş-metali safsızlık atomu içeren yarıiletken yapıların elektronik özelliklerini açıklar ve safsızlık 3d orbitallerindeki Coulomb etkileşmelerini hesaba katar. Bu modeli çözmek için Hirsch-Fye kuantum Monte Carlo algoritmasını (HFQMC) hiç bir yaklaşım yapmaksızın kullandık. İlk olarak, safsızlık 3d orbitallerinin doluluk oranları ve orbital içi elektronik bağlılıkları hesaplanmıştır. Daha sonra 3d orbitallerinin toplam manyetizasyonu ve 3d orbitalleri arası bağlılıklar açıklanmıştır. Bunun ardından, toplam manyetik alınganlık ve 3d orbitalleri arası manyetik alınganlıklar hesaplanmıştır. Son olarak QMC hesaplarının fiziksel anlamları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metalloproteins are proteins that contain a metal atom. Some metalloproteins include a transition metal such as vitamin B12 (Co) and hemoglobin (Fe) and these structures show semiconducting properties. In this thesis, as an example of metalloproteins, vitamin B12 is studied and electronic and magnetic properties of Co 3d electrons are examined by the quantum Monte Carlo method (QMC). Since vitamin B12 contains a cobalt (Co) atom and has a semiconductor gap, its electronic and magnetic properties can be described by multi-orbital Haldane-Anderson model. Haldane-Anderson model explains the electronic properties of semiconductors which contain a transition metal impurity and considers the onsite Coulomb interactions of impurity 3d orbitals. To solve this model, we use Hirsch-Fye quantum Monte Carlo algorithm (HFQMC) without making any approximations. Firstly, the occupations and intra-orbital electronic correlations of 3d orbitals are calculated. After that, the total magnetization and the inter-orbital correlations of 3d orbitals are obtained. Next, the total magnetic susceptibility and magnetic susceptibilities between the 3d orbitals are calculated. Finally, we discuss the physical meaning of the QMC calculations.