Laboratory tests to study stability mechanism of rainfall infiltrated unsaturated fine-grained soil slopes developing into shallow landslides and their hydraulic properties
İnce daneli doymamış zemin şevlerine yağmur suyu infiltrasyonu ile sığ heyelana yol açabilen duraylılık mekanizmasının ve hidrolik özelliklerin laboratuvar deneyleri ile incelenmesi
- Tez No: 342925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSFENDİYAR EGELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma iki kısımdan müteşekkildir. Birinci kısımda; doymuş zeminlerdeki ıslatma bandı infiltrasyon teorilerinden olan ve dünyada en çok kullanılan Lumb, (1975) ve Pradel-Raad, (1993) teorik hesaplama(tahmin) neticelerinin ve gözlemsel sonuçlarının karşılaştırılması ve birbirleriyle olan ilişkilerinin incelenmesi konusu çalışılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki her iki teoride de gözlemsel ve teorik hesaplamalarda iyi sonuçlar vermemekte, ıslatma bandı kalınlığı hesapları gözlemlerin altında kalmaktadırlar. Çünkü yukarıda bahsedilen mevcut iki teori zamanla değişken değerler yerine sabit değerler vermektedir. Bu teorilerin düzeltilmesi gerekmektedir. Bu konu daha geniş ve gelecek çalışmalar halinde yine incelenmelidir. İkinci kısımda ise; 3 farklı örselenmemiş zemin numunesinin hidrolik özlelliklerinin (su tutma, hidrolik iletkenlik) belirlenmesinde, evaporasyon methodunu kullanan Hyprop adlı yeni bir deney teçhizatının kullanılmasıdır. Birleştirilmiş zemin sınıflandırma sistemi?nin (USCS) ayırt edemediği kil kolloid ebadları (boyut
Özet (Çeviri)
This study consists of two parts. In the first part, saturated soils wetting band infiltration theories and the most widely used in the world by Lumb, 1975 and Pradel and Raad, 1993 compares theoretical predictions were compared with observed results which gave poor correlations. Results showed that both theories grossly underestimated wetting-band thicknesses. Because above mentioned two theories result in constant values, instead of giving values changing as functions of time. These theories need corrections, which indicate need for further studies. In the second part, hydraulic properties were determined (water-retention, hydraulic-conductivity) of locally obtained 3 undisturbed soils near saturation with a new Hyprop testing technique using the evaporation method. As the Unified Soil Classification System (USCS) does not distinguish inorganic clay colloids by size (size