Farklı oranlarda yeme katılan 17ß-estradiol ve 17A-metiltestosteron hormonlarının ahli çiklit (Sciaenochromis ahli Trewavas, 1935) türü üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of participating different proportions of the 17ß-estradiol and 17A-methyltestosterone hormones on the ahli cichlid (Sciaenochromis ahli Trewavas, 1935)
  1. Tez No: 343192
  2. Yazar: ZAFER KARSLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma; 17ß-estradiol ve 17-metiltestosteron hormonlarının kullanımının ahli çiklit (Sciaenochromis ahli Trewavas, 1935) balıklarında büyüme, gelişme, yaşama, cinsiyet oranı ve renk değişimi üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır.Araştırmada; kontrol yemine hormon ilave edilmemiş, diğer altı yeme ise sırasıyla 20, 40, 60 mg/kg 17ß-ES ve 20, 40, 60 mg/kg 17-MT hormon ilave edilerek yedi farklı araştırma yemi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to investigate the effects of 17ß-estradiol (17ß-ES) and 17-methyltestosterone (17?-MT) hormone use on the growth, development, survival, sex ratio and color change of the ahli cichlid (Sciaenochromis ahli Trewavas, 1935).In this study, no hormone was added to the control feed, while six other feeds were prepared by adding 20, 40, 60 mg/kg 17ß-ES and 20, 40, 60 mg/kg 17?-MT hormone to each, resulting in seven different types of feed for the study. The Ahli cichlid, mean weight was determined as 0.42±0.04 g, were stored such that there replications for each group. The fish were fed with the feeds for a period of 4 months.At the end of the study, the highest weight gain was observed in the 60 mg/kg 17?-MT group (2.62±0.11 g), and the difference with groups fed with 17ß-ES was found to be statistically significant. Similar statistical differences were also identified with regards to the specific growth rate, the relative growth rate, and feed conversation. When the sex change rates were evaluated, it was determined that all fish in the 17-MT hormone groups were male, while the rates of feminization for the 17ß-ES hormone groups were 91.11%, 88.88% and 93.33%, respectively. Survival rates were determined as 80%, 95.56%, 84.44%, 93.33%, 77.78%, 84.44% and 84.44%, respectively, with the best survival ratebeing observed in the 20 mg/kg 17ß-ES group (95.56%).