Vişne (P. cerasus) meyvelerinin tekstil boyamacılığında kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usage of sour cherry (P. cerasus) in dyeing of textil products
  1. Tez No: 343534
  2. Yazar: SUAT LEVENT GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada vişne (Prunus cerasus) meyvesinin tekstil boyamacılığında kullanılabilirliği incelendi. Bu amaçla, pamuk, keten, yün kumaş ve çam ahşap numuneler ÖNAL-1 mordan sisteminde (%3'lük NH3, %3'lük CaC2O4 ve %3'lük üre) 24 saat bekletildi. Boyama işlemleri CuSO4.5H2O, FeSO4.7H2O, AlK(SO4)2.12H2O mordanları varlığında pH 4 ve pH 7'de, ön, birlikte ve son mordanlama yöntemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Boyanan numuneler, yıkama, sürtünme ve ışık haslığı bakımından değerlendirildi. Optimum boyama koşullarını belirlemek amacı ile, boyanan numunelerin renk şiddetleri (K/S) ve CIELab renk uzayı değerleri Premier colorscan spektrofotometresi ile ölçüldü. Çalışmada, yüksek haslık değerlerine ve yüksek renk şiddetlerine sahip boyamalar elde edilirken, yün kumaşların renk şiddetlerinin, keten ve pamuk kumaşlardan daha yüksek olduğu tespit edildi. Yün kumaş için optimum boyama koşulu pH 7'de, CuSO4 mordanı ile, ön mordanlama yöntemi olarak belirlendi (K/S=25.60). Vişne meyvelerinin özellikle yün kumaşı boyama kapasitesinin yüksek olduğu, diğer kumaşlar için de uygun bir doğal boyar madde kaynağı olduğu tespit edildi. Zengin antosiyanin içeriğine sahip vişne meyvesinin tekstil ve ahşap boyamada kullanılabilirliği, kimyasal boyalara alternatif doğal boyar madde kaynağı olarak kullanımına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the usage of sour cherry (Prunus cerasus) fruit in textile dyeing was examined. For this purpose, cotton, linen, wool fabrics and pinewood samples were kept into ÖNAL-1 mordant system [(NH3 (3%), CaC2O4 (3%) and urea (3%)] for 24 h. Dyeing processes were carried out using pre-, together and last mordanting methods in the presence of CuSO4.5H2O, FeSO4.7H2O, AlK(SO4)2.12H2O mordants at pH 4 and pH 7. The dyed samples were evaluated in terms of washing, rubbing and light fastnesses. The color strengths (K/S ) and CIELab color spaces of dyed samples were measured using Premier colorscan spectrophotometer in order to determine the optimum dyeing conditions. In the present work, the color intensities of wool fabrics were found higher than that of cotton and linen while high fastness values and high color strengths were obtained for the dyed samples. The optimum dyeing conditions were determined as pre-mordanting method, with CuSO4 mordant, at pH=7, for wool fabric (K/S=25.60). It was determined that sour cherry fruit has high dyeing capacity especially for wool and is a useful natural dyestuff resource for other fabrics. The usage of the sour cherry fruit which has rich anthocyanin content in the dyeing of textile and wood materials, will facilitate the utilization of the sour cherry fruit as natural dyestuff resource that alternative to chemical dyes.