Gencek ve Huğlu (Beyşehir-Konya) göletlerinin hidrojeoloji incelenmesi
The Hydrogeological inventigation of the dams of Gencek and Huğlu (Beyşehir-Konya)
  1. Tez No: 34354
  2. Yazar: İSKENDER ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ESAT BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GENCEK VE HUĞLU (BEYŞEHİR-KONYA) GÖLETLERİNİN HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ İskender ULUTAŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman:Prof. Dr. M. Esat BAŞKAN 1994, Sayfa: 72 JürirProf. Dr. M. Esat BAŞKAN Prof. Dr. İhsan SEYMEN Yrd. Doç. Dr. Adnan ÖZDEMİR Orta Torosların batı kesiminde yer alan Gencek-Huğlu- Derebucak (Beyşehir-Konya) civarının genel jeolojisi, Gencek ve Huğlu göletlerinin lıidrojeolojik özelliklerinin aydınlatılması bu çalışmada amaçlanmıştır. İnceleme alanındaki birimler otokton ve alloktonlar olmak üzere iki ana bölüm halinde incelenmiştir. Görünürde otokton olarak gözlenen birim, Geyikdağ Birliğine ait Üst Kretase yaşlı Seyrandağ kireçtaşıdır. Onun üzerine tektonik bir dokanakla yer alan Aladağ birliği içinde, en altta dolomitize karbonatlardan oluşan Üst Triyas yaşlı Ortaova formasyonu yer alır. Ortaova formasyonu, Üst Triyas?- Alt Jura yaşlı ve kumtaşı ara seviyeli kırmızı konglomeralardan yapılı Derebucak formasyonu tarafından açılı uyumsuzlukla örtülür. Üste doğru uyumlu olarak Lias-Üst Kretase yaşlı Çamlık kireçtaşı izlenir. Çamlık kireçtaşları üzerine yine tektonik bir dokanakla Beyşehir- Hoyran Napını oluşturan ve Bozkır Birliği içinde incelenen IIIlitolojiler; peridotit, serpantinit diyabaz daykları, çörtlü kireçtaşı olistolitleri ve radyolaritlerden oluşan, ofiyolitli karışık (Taşkent karışığı) gelmektedir. Ofiyolitler üzerine tektonik bir dokanakla Üst Triyas yaşlı resifal Gencek kireçtaşı izlenir. Gencek kireçtaşı da, tektonik bir dokanakla Triyas-Senoniyen yaşlı tüffit ve radyolaritlerden oluşan Huğlu formasyonu tarafından örtülmüştür. Huğlu formasyonu içinde pelajik kireçtaşlarından oluşan Sırçalık üyesi ayırtlanmıştır. Üst Triyas-Üst Kretase yaşlı kristalize kireçtaşı, kireçtaşı ve dolomitlerden yapılı Boyalıtepe formasyonu, inceleme alanında gözlenen en üst tektonostratigrafik birimdir ve içinde çörtlü pelajik kireçtaşı ve radyolaritler, Karacadağ üyesi olarak ayırtlanmıştır. Tüm otokton ve allokton birimleri Kuvaterner yaşlı yamaç molozu ve alüvyonlar örtmektedir. İnceleme alanı Alpin orojenik hareketlerinden büyük ölçüde etkilenmiştir. Bu hareketler sonucu, bölgede çoğunlukla kuzey batı- güneydoğu gidişli kıvrımlı ve bindirmeli yapılar gelişmiştir. Yöredeki Alloktonlar Üst Eosen sonunda yatay sıkışma hareketlerine bağlı olarak üst üste naplar şeklinde bölgeye taşınmışlardır. Gencek gölet aksında yapılan temel sondajları sonucunda permeabilite değerleri 4,4 x lO5 - 1,0 x 10_6 cm/sn. arasında değişmektedir. Gencek göleti havza su verimi 2.775.689 m3 ve gölet yüksekliği 26,68 m. olarak tesbit edilmiştir. Huğlu gölet aksında yapılan temel sondajları sonucunda permeabilite değerleri 8,8 x 10"5 - 6,2 x 10-6 cm/sn. arasında değişmektedir. Huğlu göleti havza su verimi 497.552m3 ve gölet yüksekliği 13,55 m. olarak tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gencek, Huğlu,Gölet, Hidrojeoloji rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE HYDROGEOLOGICAL INVESTIGATION OF THE DAMS OF GENCEK AND HUĞLU (BEYŞEHİR- KONYA) İskender ULUTAŞ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering SupervisonProf. Dr. M. Esat BAŞKAN 1994, Page: 72 JuryrProf. Dr. M. Esat BAŞKAN Prof. Dr. İhsan SEYMEN Asst.Prof. Dr. Adnan ÖZDEMİR The aim of this study is to investigate the geology of the Gencek-Huğlu-Derebucak (Beyşehir-Konya) area and hydrogeo- logical properties of the Gencek and the Huğlu dams, which are located in the west of the Central Taurus Belt. The lithostratigraphy in the area studied is divided into two main units, the autochthonous Geyikdağ, and the allocthonous Aladağ and the Bozkır Tectonic Units, as it is done in the Central Taurus Orogenic Belt. Within the autochthonous Geyikdağ Unit, the Upper Cretaceous-aged Seyrandağ limestone can be observed, only, the allochthonous Aladağ Tectonic Unit overthrusts up on the Geyikdağ and it comprises in turn Ortaova, Derebucak and Çamlık formations. The Ortaova formation is made up of dolomitised carbonates of Upper Triassic age, and is unconformably overlain by the Derebucak formation. The Derebucak formation consists of Vred-coloured conglomerates with some silty and sand}' intercalations, and it is believed to be Upper Triassic to Lower Jurassic in age. These basal detritics are transgressively covered by the Liassic to Upper Cretaceous-aged Çamlık limestone. The second allochthonous assemblage belongs to the Bozkır Tectonic Unit, Wich forms an ophiolitic melange (Taşkent melange), comprising peridotite, serpantinite cut by diabâsic dikes, radiolarite and cherty limestone olistoliths. This structurally chaotic oceanic assemblage is named as the Beyşehir-Hoyran Nappe in the region, due to its obductional position up on the Aladağ Unit. The other tectonic slices of the Bozkır Unit are observable in the area studied, so that they form an imbricate structure upon the Taşkent melange, as fallows: The Upper Triassic- aged reefal Gencek Limestone at the bottom and the deep marine volcanosedimentary Huğlu formation on the Gencek Limestone. The Huğlu formation of Triassic to Senonian age comprises radiolarite and pelagic limestone (Sırçalık member) and tuffites. At the top of the tectonostratigraphical succession of the region, the Boyalitepe formation occurs. It is also made up of mainly limestone and dolostone with pelagic cherty limestone and radiolarite intercalations (Karacadağ member) of Upper Triassic to Upper Cretaceous age. Only alluvial fan deposits and alluvium of Quaternary age form the neo-autochthonous units in the region. It is seen that the whole mappable Mesozoic-aged units were intensively effected by the Alpine orogenic movements. So that mostly NW-SE trending gigantic fold structurs and nappes overlapping eachother with different thickness were developed. It is beileved that overthrusting and imbrication took place due to in tens horizontal compressional movements by the end of the Late Eocene. As a result of this thesis that carried out by hydrological studies and basic exploratory wells in the Gencek dam's axis, permeability measures range between 4,4 x 10"5 and 1,0 x 10-6 cm/sn. Water out put of the Gencek dam's region is estimated as 2.775.689 m3 and dam height is proposed as 26,68m. VIHowever, in the Huğlu dam's axis, permeability measures range between 8,8 x 10-5 and 6,8 x 10-6 cm/sn. Water out put of the Huğlu dam's region is found as much as 497,552 m3 and dam height is thought as 1 3,5 5 m. KEY WORDS: Gencek, Huğlu, Dam, Hydrogeological VII