Türkiye'de kırsal nüfusun kalkındırılmasında kırsal sanayinin yeri ve işlevi (Huğlu örneği)
The Place and function rural industry in the development of rural population in Turkey (R.I.Huğlu)
  1. Tez No: 83377
  2. Yazar: GÜRKAN EREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE'DE KIRSAL NÜFUSUN KALKINDIRILMASINDA KIRSAL SANAYİNİN YERİ VE İŞLEVİ (HUĞLU ÖRNEĞİ) GÜRKAN EREL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK 1999, Sayfa: 169 Jüri: Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr.Ayhan TUFAN Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN Bu araştırmada bitkisel ve hayvansal üretimden geçimini sağlayamayan kırsal nüfusun kalkınmasında kırsal sanayinin yeri ve öneminin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, bu çalışmalara bir örnek olan S.S. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi' nin gelişimi ve sosyo-ekonomik etkileri ele alınmıştır. Araştırma bulguları şu biçimde özetlenebilir: Türkiye'de kır ve kent kesim arasındaki sosyo-ekonomik farklılığın giderilmesi için Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana ağırlıklı olarak kırsal kalkınma projeleri hazırlanmış ve uygulanmıştır. Uygulanan kırsal kalkınma projelerinde daha çok tarımsal üretimin artırılması amaçlanmış, ancak, kırsal nüfusun yerinde kalkındırılması hedefine ulaşılamamıştır.Kırsal alan kalkınmasında kırsal sanayi uygulaması örneği olan S.S. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi' nin çalışmaları ve etkileri, Huğlu ve bu oluşumdan etkilenen 4 köyde saha çalışması yapılarak araştırılmıştır. Buna göre; tarımsal potansiyeli olmayan Huğlu'da 1962 yılında 155 ortakla kurulan kooperatifin 611 üyesi, 112 çalışanı bulunmaktadır. Kooperatif üyeleri kendi nam ve hesaplarına kendi koşul ve kararlarına göre kendi atölyelerinde çalışarak kooperetife tüfek üretmektedirler. Kooperatif, Huğlu ve Gencek Beldeleri ile Durak, Tepearası ve Kayalar köylerine gelir, istihdam, örgütlenme bilinci, girişimcilik isteği, göçün engellenmesi konularında olumlu etkilerde bulunmuştur. Deneklerin %81.62'sinin girişim isteğine, %93.10'unun örgütlenme bilincine, %93.41'inin gelir artışına %100'ünün ise göç ve istihdama olumlu etkisinin bulunduğunu saptanmıştır Kooperatif yöre halkının kırsal kalkınma bilincinin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Deneklerin tamamın kırsal kalkınma çalışmalarına katılmayı arzu ettikleri saptanmıştır. Kooperatifin bilanço rasyoları 1994 yılında yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle bozulmuştur. Araştırma alanında tarımsal potansiyel yeterli olmadığından tarım ana gelir kaynağı değildir. Aile başkanlarının tamamı tarım dışı faaliyetleri meslek edinmişlerdir. Ancak, aile başkanlarının çoğunluğunun devletin temsil edildiği ve güvencesinin bulunduğu memuriyeti çocukları için meslek olarak tercih ettikleri saptanmıştır. Bazı sıkıntı ve eksiklikleri olmasına karşın S.S. Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi, yörenin kırsal kalkınmasına olumlu katkılarda bulunmaktadır. Mevcut sorunlar ve eksiklikler, bu gibi oluşumları desteklemesi gereken hükümetlerin katkıları ve yöre halkının iç dinamiği ile çözülebilecektir. ANAHTAR KELİMELER : Kalkınma, kırsal kalkınma, kırsal sanayi, kırsal yapı, tarımsal yapı, sosyal yapı, örgütlenme, kooperatif.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE PLACE AND FUNCTION RURAL INDUSTRY IN THE DEVELOPMENT OF RURAL POPULATION IN TURKEY (R.İ.HU?LU) GÜRKAN EREL Ankara University Graduate Scool or Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Nurettin Yıldırak 1999, Page: 169 Jury: Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr.Ayhan TUFAN Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN This study aims at inquiring into the place and importance of the rural industry in the context of the rural population that cannot secure a living through vegetal and animal production. As an example was used in this study the development and socio-economic effects of the Huğlu Hunting Guns Limited Liability Cooperative Society. Findings of this study may be summarised as follows. Several rural development projects were designed and implemented since the inception of the Republic to overcome the socio-economic differences between the urban and rural regions of Turkey. Though these projects aimed mostly at increasing the agrarian production, the target of improving the lot of the rural population was not reached. The work and effects of the Huğlu Hunting Guns Limited Liability Cooperative Society as an example of rural industry development schemes were studied through a field work in Huğlu and four other adjacent villages influencedIV by this phenomenon. According to the data gathered, this cooperative society founded in 1962 with 155 members in Huğlu that does not have an agrarian potential has currently 611 members and 112 employees. The members produce guns for the cooperative on there on account and according to their own conditions and decisions. The cooperative exerted a favourable effect on the Huğlu and Gencel towns and Durak, Tepearası and Kayalar villages for securing revenue, employment, organisational consciousness, entrepreneurship will and prevention of exodus from the village. 81,62 percent of the interviewed individuals declared that their entrepreneurship will has increased, 93,11 percent said that they acquired an organisational consciousness, 93,41 percent declared that their revenues increased and 100 percent were unanimous in stating that they do not intend to leave now the rural area and that employment has increased steadily. The cooperative contributed to the genesis of a rural development consciousness. AH interviewed individuals declared their willingness to participate in the rural development activities. The balance sheet ratios of the cooperative have deteriorated as a result of the economic stagnation experienced in 1994. Since the agrarian potential is insufficient in the study area, farming is not the main source of revenue and the totality of family heads has taken up professions other than the agriculture. It has been noted, however, that their majority would prefer for their children the public service behind which Stands the State and its employment security. Despite a number of problems and setbacks experienced, the Huğlu Hunting Guns Limited Liability Cooperative Society makes a sizeable contribution to the region's rural development. The existing problems and drawbacks are believed to be solvable through the governmental contributions needed to be extended to such initiatives and by the innate dynamics of the local population. KEY WORDS: Development, rural development, rural industry, rural structure, agricultural structure, social structure, get organized, cooperative.