Effect of peppermint (Mentha pipreitae) and basil (Ocimum basilicum) on broiler performance
Nane (Mentha pipreitae), reyhan (Ocımum bacilicum) bitkisinin broiler performansına etkisi
- Tez No: 343577
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZKÖSE, DOÇ. DR. YAVUZ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, broiler performansı üzerine doğal yem katkı maddesi olarak nane ve reyhan bitkisinin etkisini araştırmak için yapılmıştır. Çalışmada amacı broiler piliçlerinin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem dönüşümü, karkas ağırlığı, karkas radımanı, abdominal yağ ve karaciğer üzerine yem katkı maddesi olarak nane ve reyhan bitkisinin etkisi amaçlanmıştır. Denemede günlük Ross 308 210 adet broyler civcivleri 7 grup ve 3 tekerrür olacak şekilde rastgele bölmelere dağıtılmıştır. Toplam olarak 35. Günlük deneme periyodunda 210 adet broiler civcivi kullanılmıştır. Civcivler yem ve suyu serbest olarak tüketmişlerdir. Her bir grupta 30 adet civciv bulunmaktadır. Bununla birlikte herbir grup 3 tekerrür ve her tekerrürde 10 civciv bulunacak şekilde programlanmıştır. Her bir uygulama aşağıdaki denem rasyonlarının birini tüketmiştir, bunlar; 1) Kontrol rasyonu( nane ve reyhan içermeyen), 2) % 0.5 nane bitkisi, 3) % 1.0 nane bitkisi, 4) % 1.5 nane bitkisi, 5) % 0.5 reyhan bitkisi, 6) % 1.0 reyhan bitkisi, 7) % 1.5 reyhan bitkisi şeklinde hazırlanmıştır. Canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem dönüşüm oranı, yem tüketimi, karkas ağırlığı, karkas randımanı, abdominal yağ ve karaciğer ağırlığı ile ilgili datalar One Way varyans analiz ve Duncan çoklu karşılaştırma testi kullanılarak istatistiki analizi yapıldı. Canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem dönüşüm oranı, karkas ağırlığı, karkas randımanı, abdominal yağ ve karaçüğer ağırlığına ai ortamalar bakımından T4 (%1.5 nane) grubu diğer gruplara gore daha düşük değerle istatistiki olarak farklılık göstermiştir (P< 0.05) Fakat, karkas ağırlığı, karkas randımanı ve abdominal yağ bakımından gruplar arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara gore % 1 oranında nane ve kekik kullanmak performansa ve karkas özelliklerine istatistiksel olarak olumsuz etki yapmamıştır. Anahtar kelime: Tıbbı aromati bitki, Nane (Mentha pipreitae), reyhan (Ocimum bacilicum), Yem katkı maddesi, broiler performans, karkas özellikleri.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to find out the effect of peppermint and basil as natural feed additives on broiler performance. The objective of the present study was to investigate the impact of the Peppermint and Basil as a feed additive on live body weight, body weight gain, feed intake, feed conversion ratio, carcass weight, abdominal fat and liver weight characterization of broiler chickens. Total of 210 broilers chick (ROSS 308) strain broiler chicks were selected and divided into 7 treatments and 3 replicates based on completely randomized design. One day-old chicks were reared for 35 days. Feed and water were provided ad libitum. Chicks were divided into seven treatments (30 birds each). Each treatment contained three replicates of 10 birds. Each group of birds were supplied with 0.5%, 1.0% and 1.5% of either peppermint or basil as feed additive and control group was supplied with neither peppermint nor basil in their ratio. Data were collected on LBW, BWG, FCR, and FI were analyzed statistically using one way analysis of variance and means separated using Duncan's multiple range test.