PIC mikrodenetleyicisi kullanarak SD karta veri okuma/yazma gerçekleştirme uygulaması
Writing and reading data into SD card using PIC microcontroller
  1. Tez No: 343603
  2. Yazar: OZAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN SALİHMUHSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde bir mikroSD karta sektör bazında yazma ve okuma yapabilen bir elektronik devre geliştirilmiştir. SD karta yazma ve okuma işlemleri PIC18F452 mikrodenetleyicisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Devre çalışırken kullanıcının girmesi gereken ve/veya kullanıcının görmesi gereken değerler bir LCD ekran aracılığı ile giriş çıkış işlemlerine tabi tutulmuştur. Okuma yazma işleminde kullanılacak veri, tez için geliştirilmiş olan elektronik kart üzerindeki 0 - 5 V arası çıkış veren bir potansiyometreden sağlanan voltaj değerinin analogtan sayısala çevrilmesi ile elde edilmiştir. SD kartın bir sektörüne yazma işlemi yapmak için potansiyometreden elde edilen voltaj değeri virgülden sonra bir basamak hassasiyetinde sayısal bir değere çevrilerek SD kartın kullanıcı tarafından belirlenebilen bir sektörüne (belli sektör aralığında) yazılmıştır. SD kartın bir sektöründen okuma işlemi yapmak için ise yine kullanıcı tarafından belirlenen bir sektör numarasından okunan veri LCD ekrana yazılmıştır. Bu tezde SD kartın büyük miktarlarda veri kaydedilmesi gereken uygulamalarda PIC mikrodenetleyicisi ile rahat bir şekilde kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study an electronic circuit that is able to write and read into a micro SD card on a sector based approach. Writing and reading over SD card is implemented using a PIC 18F452 microcontroller. While circuit runs the values which the user must enter and/or he must see is processed for input and output processes through an LCD screen. The data, which would be used for writing and reading process, is acquired by converting the analogue voltage value to digital one taken from a potentiometer placed onto the electronic card that is developed for this study and can supply voltage between 0 and 5 values over the electronic card. In order to write into a sector of SD card, the voltage value taken from the potentiometer is converted to a digital value which has one sensitivity per digit after comma. Then it was written into a sector of the card the user may choose (at a certain sector interval). The data, which can be read from a sector number the user may choose, is written onto the LCD screen in order to carry out a reading process from a sector of SD card. In this thesis it is observed that SD card may be used easily together with PIC microcontroller to save a great deal of data.