8086 Mikroişlemcili, çok fonksiyonlu çevre cihazlı komple bir deney seti tasarımı, imalatı ve uygulaması
Design and construction of a multifinctioned unit comprising 8086 type microp
  1. Tez No: 34361
  2. Yazar: MEHMET VEHBİ SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, tek bir baskı devre kartına montajı yapılabilecek Özellikte bir mikrobilgisayarın tasarımı ve imalatı hedeflenmiştir. Bilindiği gibi mikrobilgisayarların temel elemanı mikro iş 1 emci 1 erdir. Bu projede; birtakım tasarım lar yapılarak değişik kontrol sistemlerine ait çalışma para metrelerinin belirlenmesi, mikro iş 1 emci 1 er için geliştirilmiş ve birleştirici dil ile yazılmış programların adım adım veya bir bütün olarak yürütülmesi, yine değişik amaçlar için tasarlanan bir çok devrenin mikroişlemci yardımıyla çalıştırılması ve kontrol edilmesi gibi çok Önemli üç işlevin seri olarak yerine getirilmesi amaçlanmıştır. Mikrobilgisayarlar ile dış dünya arasındaki iletişimler giriş, çıkış ve seri portlar kullanılarak yapılır. Bu çalış mada tasarımlanan bir kontrol sistemi, giriş-çıkış p'ortla- rına, IBM uyumlu bir PC (Personal Computer) ise seri portlara bağlanmıştır. Ayrıca, tasarımda Öngörülen izi eme-programı ile kontrol fonksiyonlarının yerine getirilmesi için hazırlanan farklı programların tamamı da sırasıyla mikrobilgisayara yüklenmiştir. Bunu takiben kontrol sistemleri ile ilgili program lar, yukarıda belirtildiği gibi, sOzü edilen izi eme-programı kullanılmak suretiyle adım adım veya bir bütün olarak çalıştırılmışlardır. Bu programların icrası sırasında kontrol fonksiyonlarının yerine getirilip getirilmediği hem portlarla irtibatlı kontrol sistemleri üzerinden ve hem de PC ekranından doğrudan izlenmiştir. Ek olarak, izleme sonunda doğruluğu anlaşılan programın, gereği halinde mikrobilgisayardaki EPROM'a yüklenerek sürekli çalıştırılması ve mikro iş 1 emcideki herhangi bir kaydedicinin içeriğinde değişiklik yapılması, bu tasarımın bir başka özelliğidir. Bu çalışmada yer alan değişik programların adım adım çalıştırılmaları aşamasında, mikroişlemcideki kaydedicilerde tutulan bilgilerin değişimi PC ekranına yansıtılarak kesintisiz gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Mikrobilgisayar, Port, Mikroişlemci, Program, Kontrol sistemleri, Para metreler. 111
Özet (Çeviri)
The aim of this project was to design and construct a microcom puter which would comprise the complete circuit structure mounted on a single piece of double-claded printed board. It is well known that the heart of the microcomputers are being the microprocessors and the important functional features of a microprocessor may be summa rized as follows; i) With the aid of various designs proposed, the functional para meters of several control systems are to be realised truely. ii) With the aid of an advanced microprocessor program adopting the assemly language, step-by-step or as a whole execution of a given programme is to be fulfilled, iii) With the aid of the microprocessor, both the operation and control of various circuits constructed for differing purposes are to be achieved easily. The communications between the microcomputers and the outside world are generally made of using inputs, outputs and the series ports of the computer system. In this work, a suitably designed control system is decided to be connected to the input-output ports of the microcomputers whereas an IBM compatible PC is employed directly as the series ports of the unit. In addition, the trace- programme together with al 1 the other programmes needed for the exe cution of the control functions are succesively stored into the me mory of the microcomputer in question. Following this, the program mes related with the control systems are executed step-by-step or as whole, as outlined above, by the use of trace-program already prepa red. During the execution of these programmes, the progress of the control functions were continuously observed both from the PC dis play and the control systems linked to the ports of the microproces sor. Furthermore, the research work reported here offers an impor tant advantage that any justified programme can be registered easily to the EPROM of the microcomputer in order to run it again indefini te! ly and the stored data in any of the registers of the micropro cessor can suitably be exchanged with any other data desired. KEY WORDS: Microcomputer, Port, Microprocessor, Program, Control Systems, Parameters.