Değişik yapılara sahip esnek hava kanallarındaki basınç kayıplarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of pressure losses at flexible air ducts with different structures
- Tez No: 343692
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ İBRAHİM ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, yalıtımsız alüminyum-polyester katmanlı, yalıtımsız polyester katmanlı, pvc katmanlı, ısı ve ses yaltımlı alüminyum-polyester katmanlı esnek hava kanallarının basınç düşüşü karakteristiklerinin belirlenmesi amacıyla, farklı bükülme şartlarını da içeren deneyler gerçekleştirilmiştir. Deney düzeneği, ANSI/ASHRAE 120-2008 standardındaki yönergeye uygun olarak kurulmuş ve basınç düşüşü verileri, aynı standarttaki metodolojiye dayalı olarak ölçülmüştür. Esnek kanal basınç düşüşü davranışını temsil eden denklemleri oluşturmak için Güç Modeli kullanılarak deneysel veriler işlenmiştir. Bölgesel kayıp katsayıları, her bükülme durumu için regresyon analizi yapılarak hesaplanmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki; gergin durumlarda Güç Modeli kullanılarak türetilen ampirik basınç kaybı denklemleri, 10 inç (254 mm) çaplı esnek kanaldaki basınç düşüşü değerlerini, 700 ila 2250 m3/h debi aralığında maksimum ± % 5 bir hata ile tahmin edebilmiştir. Aynı debi aralığında ölçülen basınç düşüşü değerleri, gergin durumlar için 1 ile 85 Pa/m aralığına, bükülmüş durumlar için 1 ile 130 Pa/m aralığına düşmektedir. Bölgesel kayıp katsayısı ise bükülme açısına bağlı olarak 0,1 ile 1,5 aralığında değişmektedir. Bilim Kodu : 914.1.002 Anahtar Kelimeler : Esnek hava kanalı, deneysel çalışma, basınç kayıpları,
Özet (Çeviri)
In this study, the experiments were conducted for the determination of pressure drop characteristics of the non-insulated aluminum-polyester laminated, non-insulated polyester laminated, pvc laminated and insulated aluminum-polyester laminated flexible air ducts under different bending conditions. The experimental setup is constructed according to the instructions in ANSI/ASHRAE standard 120?2008 and pressure loss data were measured based on the methodology in the same standard. The experimental data were processed using Power Law Model to form equations representing the pressure drop behavior of the flexible duct. The local loss coefficients were calculated using regression analysis for each bending condition. The results show that under stretched all the pressure loss values through the flexible duct with a diameter of 10 inch (254 mm) could be predicted via the empirical pressure loss equations derived using Power Law Model within an error less than ± 5 % in the range of volumetric flow rate of 700 and 2250 m3/h. In the same flow rate range, the measured values of pressure drop fall into the range of 1 and 85 Pa/m, and 1 and 130 Pa/m for bended cases. The local loss coefficient varies between 0.1 and 1.5 depending on the bending angle. Science Code : 914.1.002 Key Words : Flexible air duct, experimental study, pressure losses N