Laktik asit bakterilerinin antiproliferatif, antigenotoksik ve antiinflamatuvar etkilerinin belirlenmesi
Determination of lactic acid bacteria antiproliferative, antigenotoxic and antiinflammatory effects
- Tez No: 343713
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA ASLIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kanser günümüzün en sık karşılaşılan hastalıklarından birisi haline gelmiştir. Klinikte kanserin tedavisinin yanı sıra, önlenmesine yönelik alternatif yöntemlerin geliştirildiği çalışmalara ilgi artmıştır. Son yıllarda probiyotik kültürler antikanser çalışmalarında bir alternatif olarak gösterilmekle birlikte, antiproliferatif etkilerinin mekanizması şimdiye kadar net bir şekilde ortaya konulmamıştır. Çalışmada Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Biyoteknoloji Laboratuvarı Kültür Koleksiyonu?nda bulunan, insan (bebek gaitası) kaynaklı bakteri kültürlerinden, daha önce yapılan çalışmalarda probiyotik özellikleriyle öne çıkmış 6 laktik asit bakterisi kullanılmıştır. Bakterilerin canlı hücre, metabolit ve ekzopolisakkaritlerinin (EPS), kolorektal adenokarsinoma hücreleri olan HT-29 ve Caco-2 kanser hattı üzerindeki antiproliferatif etkileri araştırılmıştır. Her iki hücre hattında canlı hücrelerin, metabolitler ve EPS?lerden daha etkin antiproliferatif aktiviteye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer became one of the most commonly encountered diseases of our days. In the clinical practice, there is increased interest into the studies that develop alternative methods for the prevention as well as the treatment of the cancer. Although probiotic cultures were demonstrated to be an alternative in the anticancer studies in the last years, mechanism of antiproliferative effects has not been clearly revealed yet. In the study, we used 6 lactic acid bacteria that were obtained from human (baby feces) bacterial cultures in the Gazi University, Faculty of Science, Department of Biology, Biotechnology Laboratory Culture Collection and that became prominent with their probiotic features in the previous studies. Antiproliferative effects of live cell, metabolite and exopolysaccharides (EPS) of the bacteria on HT-29 and Caco-2 cancer cell line consisted of colorectal adenocarcinoma cells were examined. In both cell lines, live cells were found to have a more efficient antiproliferative effect compared to metabolites and EPSs.