Çatal Hodul Dağı (Kayseri) florası
Flora of the Çatal Hodul Mountain (Kayseri)
- Tez No: 343714
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAKET ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kayser ili sınırları içerisinde yer alan Çatal Hodul Dağı?nın Florasını tesbit etmeyi amaçlayan bu çalışma, 2010-2013 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda 642 bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bitki örneklerinin değerlendirilmesi sonucu 45 familyaya ait 177 cins ve 297 tür ve türaltı düzeyde takson belirlenmiştir. 47 takson endemiktir ve endemizm oranı % 15,82?dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı şöyledir: İran ? Turan elementleri 83 (% 27,94), Akdeniz elementleri 13 (% 4,37) Avrupa ? Sibirya elementleri 6 (% 2,02) ve bilinmeyenler ve çok bölgeli olanlar ise 195 (% 65,65)?dir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Çatal Hodul Mountain between 2010-2013. In this study 642 plant specimens were collected. At the end of the idendifications of the specimens, 177 genera and 297 specific and infraspecific taxa, belonging to 45 families were found. 47 taxa are endemic to Turkey (% 15,82). Distribution of the taxa for the phytogeoraphical regions are as follows: Irano ? Turanian 83 (27,94 %), Mediterranean 13 (4,37 %), Euro ? Siberian 6 (2,02 %) and unknown or cosmopolits 195 (65,65 %).