Resistance welding of paek / carbon fiber thermoplastic composite laminates
Paek / karbon elyaf termoplastik kompozit laminatların direnç kaynağı
- Tez No: 781299
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezin temel amacı, literatürde ilk kez, direnç kaynağı birleştirme yönteminin poli(arileterketon) (PAEK) termoplastik matris karbon elyaf (CF) takviyeli kompozit laminatlar (PAEK/CF) için kullanılabilirliğini araştırmaktır. Bu amaçla, Isıtma Elemanları olarak farklı paslanmaz çelik ağlara ve İzolasyon Katmanları olarak farklı dokuma cam elyaf formlarına sahip altı farklı Ara Katman Formunun etkileri incelenmiştir. Her numune grubu için kaynak parametreleri belirlendikten sonra, direnç kaynağı işlemlerinin performansı ultrasonik muayene, mikroskobik inceleme, DSC analizleri ve üç farklı tabakalar arası mekanik test ile karşılaştırıldı. Analizler ve testler genel olarak paslanmaz çelik ağların Isıtma Elemanları olarak kullanılmasının, kaynak birleştirme sırasında PAEK matrisinin ısıtma, eritme ve kristalleşme aşamaları için uygun amper sağlayabileceğini ortaya koydu. Kompozit laminatta diğer katmanlara Akım Sızıntısı sorununun önlenmesi için Yalıtım Katmanları olarak oldukça kalın ve ağır dokunmuş cam elyaf formlarının kullanılması gerektiği de gözlenmiştir. Aksi takdirde, termoplastik matriste boşluklar oluşabileceği gibi, kaynak yapılan üst veya alt kompozit laminatlarda da delaminasyon meydana gelebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is, as the first time in the literature, to investigate usability of resistance welding joining method for poly(aryletherketone) (PAEK) thermoplastic matrix carbon fiber (CF) reinforced composite laminates (PAEK/CF). For this purpose, effects of six different Interlayer Forms having different stainless steel meshes as Heating Elements and different woven glass fiber forms as Insulating Layers were studied. After determining welding parameters for each specimen group, performance of the resistance welding operations was compared by ultrasonic inspection, microscopic examination, DSC analyses, and by three different interlaminar mechanical tests. Analyses and tests generally revealed that use of stainless steel meshes as Heating Elements could supply proper amperage level for the heating, melting and crystallization stages of the PAEK matrix during welding consolidation. It was also observed that in order to prevent Current Leakage problem to the other layers in the composite laminate, rather thicker and heavier woven glass fiber forms as Insulating Layers should be used. Otherwise, not only voids could form in the thermoplastic matrix, but also delamination might occur in the upper or lower composite laminates being welded.