Hücresel dolgu (Geocell) veya geogrid ile güçlendirilmiş ince çakıl agrega malzemesenin yük oturma davranışı üzerine deneysel bir çalışma
An experimental study on load sitting behavior of fine gravel aggregate material reinforced with cell-field (Geocell) or geogrid
- Tez No: 777478
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada hücresel dolgu sistemi (Geocell) veya Geogrid donatılı çakıl zeminin yük oturma davranışı model deneylerle irdelenmiştir. Çalışmada iki farklı kaynak aralığına sahip iki Geocell ve iki farklı çekme dayanımına sahip iki geogrid kullanılmıştır. Boyutları 600 mm × 1000 mm × 550 mm olan tank içerisine çakıl numune hedeflenen %20, %40 ve %60 rölatif sıkılıklarda 5 tabaka halinde sıkıştırılmıştır. Donatı (Geocell ve Geogrid) ilgili tabakaya yerleştirildikten sonra yükleme deneyleri yürütülmüştür. Donatılı ve donatısız olmak üzere toplam 17 adet deney yürütülmüştür. Deneysel bulgulardan yük – oturma davranışını etkileyen en önemli parametrenin rölatif sıkılık olduğu, düşük rölatif sıkılık düzeyinde donatı etkisinin önemsiz olduğu ve geogrid donatının geocell donatıya kıyasla daha iyi performans sergilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, load settlement behavior of Cell-Field (Geocell) or Geogrid reinforced gravel soil was examined with model experiments. Two Geocells with two different weld spacings and two geogrids with two different tensile strengths were used in the study. The gravel sample was compressed into the tank with dimensions of 600 mm × 1000 mm × 550 mm in 5 layers with the targeted relative density of 20%, 40% and 60%. Loading tests were carried out after the reinforcement (Geocell and Geogrid) was placed in the relevant layer. A total of 17 experiments, with and without reinforcement, were carried out. As the result of experiment it has been observed that the most important parameter affecting the load- settlement behavior is the relative density, the reinforcement effect is insignificant at the low relative density level, and the geogrid reinforcement performs better than the geocell reinforcement.