Farklı silika kaynaklarından SBA-15 üretimi, karakterizasyonu ve uygulama alanının incelenmesi
Synthesis and characterization of SBA-15 from different silica sources and investigation of the application area
  1. Tez No: 343817
  2. Yazar: MÜGE SARI YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Mezogözenekli malzemeler içinde üstün özellik sergilemelerinden dolayı SBA-15, ilaç salım sistemlerinde, adsorpsiyon ve katalizörle ilgili uygulamalarda tercih edilmektedirler. Bu tez çalışması kapsamında farklı silika kaynaklarından SBA-15 üretimi incelenmiştir. Silika kaynağı olarak saf silikalar ile birlikte yüksek silisyum içeriğine sahip altın madeni saflaştırma tesisi atık arıtma çamuru, herhangi bir ön arıtma işlemi uygulanmadan kullanılmıştır. Arıtma çamurundan SBA-15 üretimi için optimum üretim parametreleri fraksiyonel faktöriyel deneysel tasarım yöntemi ile belirlenmiştir. Geliştirilen bu üretim yöntemi ile hem çevreye hem de mezogözenekli malzemenin üretim ekonomisine önemli bir oranda katkı sağlanmıştır. Bununla beraber, farklı saf silika kaynaklarından üretilen SBA-15 numunelerinin ilaç salımında taşıyıcı malzeme olarak kullanımını araştırmak için numuneler, aşılama yöntemi ile fonksiyonelleştirilmişlerdir. Fonksiyonelleştirilen ve fonksiyonelleştirilmeyen SBA-15 numunelerinin model ilaç flurbiprofen salımında kullanımı karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the mesoporous materials SBA-15 is preferred with their superior properties in drug delivery systems and applications related with adsorption and catalysis. In this study, the synthesis of SBA-15 from different silica sources was investigated. In addition to pure silica sources, tailings slurry of gold mine treatment plant with high silica content was used without any pre-purification. Optimum production parameters for the synthesis of SBA-15 from tailings slurry was determined by using fractional factorial experimental design. With this developed method contributes both environment and economy of synthesis of mesoporous materials in a positive and efficient manner. Moreover, SBA-15 were surface functionalized by post-grafting synthesis in order to investigate use of SBA-15 samples, synthesized from different pure silica sources, as a carrier material for drug delivery. The release of flurbiprofen from functionalized or non-functionalized SBA-15 samples was investigated with comparison.